Stáže v nemocnici

Stáže na rôznych oddeleniach v nemocnici sú neoddeliteľnou súčasťou medicíny. Ale! Má to vôbec význam?

 

Myslím si, že stáže sú komunistický komplot. Nútiť niekoho pracovať zadarmo? To je trochu socialistické nie?

Lorelai Gilmore, Gilmore girls

 

 

 

Počas svojho štúdia som musela absolvovať tieto praxe:

 

Po druháku:

Ošetrovateľská prax  (alias „sesterská“) na oddelení chirurgie alebo interny počas 2 týždňov

Počas celej praxe nikto netušil, čo mám robiť. Problém určite zasahuje aj do rozdelenia sestričiek, ktoré už sami nevedia či sú sestričky, sanitárky alebo astronauti… Väčšinu času som sedela alebo sa sama pýtala na výkony. Nakoniec som prišla na to, že najlepšie je pýtať sa s pacientami na ich vyšetrenia. Aspoň som videla CT, gastroskopiu a kolonoskopiu. Komunikácia so sestričkami bola druhá vec. Niektoré boli milé, väčšina si ma nevšímala a to som si neviditeľný plášť nechala doma. V preklade: zavadzala som im.

Doteraz neviem na čo mi bola táto prax. Na niektorých univerzitách ju nemajú a za mňa je to lepšie riešenie. Ten čas sa dá využiť aj lepšie.

 

Po tretiaku:

Prax u obvodného lekára (1 týždeň)

Dáš si ju u svojho obvoďáka a nejako to už prežiješ…

 

Po štvrtáku:

Chirurgická prax (2 týždne)

Boli časy, keď som sa (určite hodne ovplyvnená Greys anatomy), veľmi zaujímala o chirurgiu. Pár návštev sálov a prišla som na to, že tadiaľto cesta nevedie. Väčšina chirurgov (na oddelení, kde som bola ja), netúži mať za kolegyňu ženu. Ak ju už majú, tak ich odsúvajú na „podradnejšie“ alebo jednoduchšie operácie. Medzi seba ich nepúšťajú (slová sestričiek, nie moje).

Na sále sa ustojíte, a umrznete. Asistencie vedia byť zaujímavé, ak niečo vidíte. Ja som pri vysokých chirurgoch, ktorí si zdvihli stôl do oblakov a ja len držala háky, moc nevidela (mám 160 cm.) A to som mala stolček! 😀

 

 

 

 

 

Prax z vnútorného lekárstva (2 týždne)

Hoci nie som fanúšik interny, nemôžem nadávať. Túto prax som absolvovala v Žilinskej nemocnici. Primárka bola milá, kolektív bol veľmi príjemný. Aj som niečo videla a kto mal odvahu, aj si niektoré procedúry vyskúšal. Ak ste záujem nemali, nikto vás k ničomu nenútil. Bolo to príjemné a môžem len odporúčať.

Ze tieto dve praxe bol jeden kredit a polovica leta v prdeli.

 

Po piataku:

Prax z gynekológie a pôrodníctva (2 týždne)

Odstrčili nás na sál, aby sme nezavadzali na oddelení. Pôrod som tiež nevidela, lebo sme asistovali od rána do večera. Tu nemám dobré skúsenosti. Nechali nás asistovať. Na jednu stranu to bolo fajn, na druhú stranu sme si nemali ani kedy dať pauzu. Doslova. Od siedmej do tretej na sále a keď si sa chcel najesť, tak ti nadala sestrička, že si odišla. A ešte si rozprávali čo bolo na obed. No nezabi ich. Doktori boli celkom fajn.

 

 

 

Suma sumárum má študent MUNI stráviť 7 týždňov stáží počas štúdia takpovediac „zadarmo“.

Odmenou vám majú byť skúsenosti, ktoré získate.

 

Pozrime sa ako je to naozaj. Skúsenosti síce získate, ale býva ich dosť biedne. Prevažnú väčšinu času len zavadziate a uhýbate sa. Alebo vás odpracú na sál. Pre milovníkov chirurgických oborov je to fajn, ale takých veľa nie je. Ja som mala neskutočne veľký stres každú prax. Prvé dni som viac menej večery prerevala. Aspoň som prišla na to, že takáto práca teda nie je pre mňa a preferujem iné odvetiva medicíny.

 

V úvode som napísala výrok zo seriálu, ktorý to celkom vystihuje. Robíme náklady nemocnici, pretože jej doktori sa nám „musia“ venovať. Zavadziame. A mnohokrát nám to dajú aj pocítiť. Tak nemôžeme samozrejme od nich očakávať, že nám za to budú platiť. Však získavame skúsenosti! Ja hovorím, ok, ale chcem aspoň čas na obed a stravný lístok. Nakoľko musím niekde stráviť minimálne osem hodín, mám právo sa ísť aspoň najesť. Ak už nedajú stravný lístok, tak aspoň obedy za lepšiu cenu.

 

Ďalšia vec, ktorú vytknem je, že je prísne naordinované, kde máme byť. Napríklad gynekológia mi prišla dosť zbytočná, ak nechcete byť gynekológ. Tých pár vecí, čo treba k tehotenstvu sa doučíte. (O dôležitosti štátnice z tohto predmetu radšej pomlčím.)

 

Ideálne vyhodiť poslednú prax z gynekológie a nechať študentov nech si sami navolia, kam by chceli ísť. Počula som, že niektoré univerzity to majú. Muni nie. Ostatným tlieskam a závidím. Pozriete si a zistíte či to, čo aj chcete robiť, bude mať zmysel. Ak sa im ukážete a zapáčite, môžu vás aj zamestnať. 

Stále pevne verím, že aspoň dačo využijem z praxe na štátniciach 🙂 . V najhoršom prípade aspoň viem ako sa tváriť neviditeľne a splynúť so stenou. 😀

PS: Naozaj dúfam, že kolegom vyjde/vyšla prax lepšie.


Bára

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot