Medici vs. Personál nemocnice

Warning: Nečítaj článok, ak nemáš rád nadsázku alebo si veľká citlivka.

Medik (definícia): človek, ktorý sa pripravuje na výkon profesie medicína. Rád žije svoj život na hrane, čo sa prejavuje v častom nedostatku sociálnych interakcií s homo sapiens sapiens označovaných ako jeho „kamaráti“ a „rodina“. Svoje limity dosahuje v oblastiach spánku (primálo či priveľa), jedla (primálo či priveľa), kofeínu (iba priveľa), podporných látok (pre účely možného súdneho jednania neuvádzam množstvo). Voľnočasové aktivity prevažne nemá. Počas skúškového nevychádza z izby. Spoznáte ho na prvý pohľad žiari ako čerstvo vypratý v Pervole.

Synonymá: zavadzač, prekážač, biela stena, zelená stena, hnedá stena, červená stena (to nie je rasistické, myslite na telesné tekutiny), smradľavec, neupravenec, knihoposiľovač, netterodvíhač, češkolízač, nečasoplakač, hej ty a uhni.

Miesto výskytu: nemocnica, knižnica, uzavretá miestnosť nazvaná vlastná izba, psychiatrická nemocnice v jeho meste, bar/krčma; v budúcnosti možnosť väzenia, podmostovej ulice, krabicovej bunky

 

Tento jedinec má okrem rodinných, kamarátskych a ďalších vymyslených vzťahov jeden najdôležitejší. Vzťah s nemocnicou. Rozoberme si teraz jednotlivý personál v nemocnici:

 

Doktori (vyučujúci)

Zhodímťapodčiernuzem

Nebezpečný typ na krehké sebavedomie. Interagujú s nim len silní jedinci. Ak sa spýtaš nesprávnu otázku, nesie sa to s tebou pomaly ku štátniciam, lebo odpoveď si už mal vedieť. Ak nevieš odpovedať na jeho otázku, si za debila, lebo si to už mal vedieť.  

Incidencia: 30:100 000

 

Vysvetlímčolenchceš

Výborný typ na stáž aj na skúšku. Trpezlivý, navedie, napovie, keď nevieš, vysvetlí. Neodbije ťa a nebojíš sa ho nič spýtať. (Ukážkový model robí na infekčnom v detskej a na pľúcnom (wink-wink).)

Incidencia: 25:100 000

 

Choďodobraťanamnézu

Najčastejšie sa vyskytujúci typ. Pošle ťa odoberať anamnézu, aby si mohol robiť svoju prácu. Potom mu to zreferuješ. A môže byť koniec a ideš domov. Alebo ti on niečo vysvetlí, alebo ťa zdrbe a tým sa dostáva do jednej z kategórii uvedených vyššie.

 

Doktori (pracujúci)

Zavadziaš im, uhni z cesty. Sú väčší, silnejší, inteligentnejší. Oni sú predátor a idú za korisťou. Ty im v tom prekážaš (nestresuj, nie si ich korisť. Ty si korisť sestričiek) a neboja sa ťa odstrániť. Opakujem, uhýbaj im z cesty. Nič sa nepýtaj a tvár sa, že tam nie si.

Sestričky

Pravdepodobne jeden s najkomplikovanejších vzťahov, ktorý by nakopol aj všetky vzťahy z Game of Thrones do zadku, je vzťah sestričiek a medikov. Delia sa na dobré a zlé a neutrálne (to ste nečakali čo?).

 

Zlé

Ich kroky počuť už za rohom. Kvety okolo nich vädnú a všetci, vrátane postelí a stolíkov, odskakujú k stenám. Cítia sa nedocenené, prepracované a najväčšie chúďatká. Všetko je zlé, všetky dni či prší, či je slnko, či je zima, či je horko, sú zlé. A môžete za to vy. Medici. Lebo zavadziate.

Zavadziate, keď ste pri stene, keď sedíte, keď sa hýbete, keď sa nehýbete, keď pozeráte na ne, keď pozeráte z okna, keď pozeráte do karty, keď sa ich niečo pýtate, keď dýchate a nedajbože si aj kýchnete. To je vaša smrť. Posledná vec, čo vidíte sú sústrastné pohľady vašich kamarátov, keď uhýbajú godzille z cesty.  

Buď vám nadajú hneď alebo si vás vychutnajú. Alebo si vás nevšímajú a ignorujú, ako keby ste boli vzduch.

Nejako zabudli, že teraz ste možno medici, ale jedného dňa budete v podstate ich nadriadení. Minimálne (!) s nimi budete pracovať. Zároveň sú dôkazom toho, prečo, keď mi niekto povie „sestrička“, tak sa urazím. Seriously.

Incidencia: 1000:100 000

 

Dobré

Sú unavené, prepracované, majú nízke platy, ale rozdiel je v tom, že vás z toho neobviňujú. Dokážu sa na vás usmiať. Pomôžu vám, keď ste stratení alebo vám niečo nejde. Pretože sú proste dobré od srdca. Keby ste boli riaditeľom nemocnice, dali by ste im trojnásobný plat a každý mesiac wellness pobyt. Je to česť s nimi pracovať. Klaniam sa vám.

Incidencia: 10:100 000 sestričiek

 

Neutrálne

Žijú s nami v určitej symbióze. Nehovorená dohoda, kedy mi nebudeme otravovať ich a ony nás.

 

Upratovačky:

Veľmi dôležitá súčasť personálu, ktorá sa k medikom chová prevažne s odstupom. Pozdravíte, odzdravia. Netvária sa nepriateľsky.

A sú vašou záchranou – čítaj moju príhodu:

 

Letná stáž z chirurgie, nič spešl zaujímavé. Po rannom sedánku (ktorý vyzerá ako zo zlého porna, keďže je tam veľa veľkých doktorov a vy drobné žieňa = menej než 160cm + ďalšia blondínka) sa rozutekajú na veľkú vizitu. Keďže som pacientov už videla pri malej a nechcem zase zavadzať, idem sa napiť vody. Fľašu mám na zemi v doktorskej izbe. Zohnem sa po ňu a na okamih zabudnem, že som nešikovná osoba, ktorá má šťastie, že z nej ešte nie je invalid a vodu rozlejem po celej izbe… Zhodnotím, že nemám dostatok papierových vreckoviek, aby som si s tým poradila sama. V hlave sa mi odvíja scénár, v ktorom mi primár nadáva a ja samozrejme revem (alebo kričím naspäť, občas prekvapujem samú seba). S malou dušičkou sa vyberiem do izby upratovačiek, kde popíjajú kávu. Nahodím pohľad zraneného šteniatka a poviem im čo sa stalo. A potom ma dojme aké sú ku mne milé. Idú so mnou do izby, utrú to za mňa (a to som si len pýtala handru), a utešia ma, že sa to deje bežne aj doktorom. Áno, možno som rozliatu vodu prežívala viac ako som mala, ale na tie pani upratovačky nedám dopustiť. Boli milé ku mne a ja sa im jedného dňa revanšujem. Sľubujem.

 

 

Pacienti:

Delíme ich do troch skupín podľa ich prvých slov, ktoré povedia, keď vojdete do dverí:

 

Bóóóže, zase medici!

Tento typ pacienta je náročný na komunikáciu.  V tom okamihu zistíte, že na psychológii a predmete menom Komunikace a sebeskušenost vás nenaučili ani komunikaci ani sebeskušenosti. Iba ako si nakresliť vlastný erb. Prejavuje sa pacientových nepatologickým odfrkovaním, chrochtaním a klamaním, ktoré by okabátilo aj Dr. Housa. Pri vychádzaní z ich izby hovoríte iba jedno: pod narkózu s ním.

Incidencia: 5:100 000 (našťastie)

Jeeej, medici!

Môj obľúbení typ. Povedia vám všetko, čo chcete aj veci navyše. Sú ochotní podrobiť sa akémukoľvek vášmu vyšetreniu. Ich krycie meno je anjel.

Incidencia: 10:100 000

Mámvpičisti!

Synonymum: keď to už musí byť. Neutrálni, odpovedia čo treba, nechajú vyšetriť najnutnešie. Patrí sem väčšina pacientov. Neproblematický a môj druhý obľúbený typ.

Incidencia: v podstate väčšina populácie

 


 

PS: Berte to s humorom a nadsázkou. Ak vás to urazilo, je to váš problém, nie môj – zámer to nebol. Namaste.

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot