Zo zákulisia obchodu: ako sa jedná s predavačkami

Poviem vám svoj názor. Názor holky, ktorá vyrastala s maminkou – vyučenou predavačkou a mala možnosť niekoľkokrát brigádovať v obchode s potravinami, oblečením aj písacími potrebami. Pozrite sa so mnou do zákulisia obchodu a ako to z môjho pohľadu funguje.

 

obchod cez sviatky
„Prepáčte, že ste mali deň nákupu plný stresu“. „Ospravedlnenie“ pre všetkých, ktorí stáli v kolóniach do Rakúska…

 

Ďalší novodobí otroci?

K predavačkám (a určite nielen k nim) sa posledné roky pristupuje ako k novodobým otrokom. Dostávajú biedny plat, drú sa s ťažkým tovarom, s nie vždy kooperatívnymi pokladňami, so zákazníkmi, ktorí sú čím ďalej tým protivnejší. Majú nakázané  neustále sa usmievať (ak by ich videl Batman, zľakol by sa, že Joker je späť a Gotham v nebezpečí).

 

 

Človeka spoznáš podľa toho, ako sa správa k tým, ktorých nepovažuje za seberovných. Niečo pravdy na tom bude.

 

 

A zamestnávatelia idú štýlom: ak sa ti nepáči, choď preč (na webových stránkach s ponukami prác, napr. profesia.sk, si môžete pozrieť, kde odrazu potrebujú najviac ľudí a nesúvisí to „iba“ s otváraním nových predajní). Verte, že sa tam niečo deje. Ľudia neodchádzajú z práce pre dobrý plat a spravodlivých bossov. Pardon, dnes sa nazývajú leaderi, hoci pochybujem, že vedia aký je medzitým rozdiel. Možno by im lepšiu reklamu, než je tá v telke (hoci skvelá s narážkami na slovenské tradície) robil spokojný personál. (Áno, narážam na konkrétnu značku, ale nejdem menovať, keďže sloboda slova existuje kým sa nezistí, kto to povedal a mňa by ľahko odhalili 🙂 )

 

Pár dní voľna vie rozdeliť krajinu na dva tábory

Späť k predavačkám. Nedávno bolo nariadené, že cez sviatky sa obchody pozatvárajú. Veľa ľuďom to bolo jedno. Nakúpia si deň dopredu, však to nie je nereálne požiadavka. Ja si nakúpim aj na tri dni vopred. S troškou plánovania to nie je náročné. Z toho sa rozpútala diskusia, pri  ktorej som strácala aj zvyšnú vieru v ľudstvo.

 

Čítala som argumenty typu:

„Keď nemajú predavačky voľno cez víkend, majú voľno cez týždeň, aby sa im to kompenzovalo.“

Toto bolo tuším pod článkom, kde sa diskutovala možnosť zavretej nedele. Skutočne netuším, kde ľudia prišli na tento argument. Určite to funguje v niektorých prevádzkach (a budem rada ak mi dáte vedieť ktoré), ale moja mama robila 12 dní, aby mala 2 dni voľna cez víkend. (eventuálne 6, aby mala 1 deň, ale to sa neaplikovalo do praxe).

A som si vedomá, že sa to vzťahuje na viac predavačiek.

 

„Aj hasiči, záchranári a lekári chcú byť doma s rodinami.“

Milí moji, všade, kde sa dá, cez sviatok sa pracuje v obmedzenom režime – nie sú v práci úplne všetci do jedného ako v bežný pracovný deň.

Tieto povolania sú také, že bez nich neprežijete. Doslova. Ale ruku na srdce, nezabije vás jeden deň nebyť nákupná maniačka, neprehrabovať sa výpredajmi (ideálne nepodporovať fast fashion) a prežiť, s prepáčením, bez prežierania. Vzhľadom na rozšírenú obezitu v populácii to mnohým prospeje. Spolu s pohybom, ktorý vo voľný deň aplikujete v prírode/na záhradke/na mieste podľa vášho výberu…(okrem gauču).

Ak by sme skutočne hovorili o spravodlivosti, tak do práce musíme ísť všetci. Aj kancelárske krysy. Aj celé úrady. Vrátane vás.

Uvedomujem si, že ako (dúfam) budúci doktor budem pracovať od nevidím do nevidím ale viete čo? Ja to predavačkám doprajem. Aj na viac dní.

 

„Bol som v lese a žiadna predavačka s rodinou tam nebola.“

Seriously. Okrem lesov neexistujú iné miesta, kde môžu predavačky tráviť čas s blízkymi však? To ako využijú svoj voľný čas nie je váš problém. Tiež nebeháte medzi kliešťami 24/7.

 

Keď som bola malá a mala som v škole voľno, tak bola moja mama v práci. Občas jej vyšla dovolenka, ale mnohokrát nie. Vianočné jedlo/výzdobu a spol. som predchystávala s otcom ja. Mama to dovarila. Sama som mala možnosť byť na Štedrý deň v práci a verte mi, atmosféra celého dňa je dosť rozdielna oproti dňu, kedy som bola doma.

Celé detstvo som prežila doma sama, lebo obaja rodičia museli byť v práci. Aby sme mali čo jesť, kde bývať, slušne sa obliekať. Aby nám nič nechýbalo. A som im za to vďačná a splatím im to do posledného centa. Nebyť tej predavačky, ktorou mnohí opovrhujú, nikdy by som nebola tam kde som a nepomáhala ďalším ľuďom. Preto si prosím predstavte že…

 

 

Sú to ľudia rovnako ako vy.

Dobrý deň, prosím, ďakujem, dovidenia. Tieto štyri slová sa skúste naučiť naspamäť teraz, keď learningový proces v škôlke nevyšiel tak ako mal. Nezáleží na tom, že to je „ich práca“. Máme sa k sebe chovať dobre. Predavačka nemôže za to, že máte zlý deň. Nešírte zlobu ďalej. (Aplikujte do všetkých oblastí života). Budete sa naozaj cítiť lepšie, keď budete hnusní a pokazíte deň okoliu?

 

 

Malý odkaz pre tých, čo sa k predavačkám chováte ako k podradnému stvoreniu:

 

Spomínate si ako ste v prdeli zakaždým, keď si nemôžete nakúpiť v obchode?

 

Tak teraz viete, aké sú dôležité.

 

 

Som hrdá na svoju mamu, že to s mnohými zákazníkmi vydržala. Na všetky predavačky, že to so zákazníkmi prežijú. Práca s ľuďmi je neskutočne náročná. Stojím za vami.

 


This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot