8 tipov na eko život aj popri medicíne

Buď eko. Separuj. Zachráň planétu. Hento nesmieš jesť. To robí rakovinu. Buď vegán. Jedz aj mäso. Cvič pravidelne. Nepoškoď si kĺby. Hento nesmieš piť. Ani tamto nesmieš. Ani toto tu…Aj vám z toho už občas hrabe? Každý vám tvrdí, ako máte žiť. Čo máte jesť, ako sa máte obliekať. Instagram je plný inšpirácii, ktoré v konečnom dôsledku neinšpirujú, iba sa vďaka ním cítite ako posledné h… eh… bobek.

Preto vám tu nejdem kázať, čo máte robiť, hoci tento článok je tak trochu o ekológii. Poviem vám, čo robím ja, pretože mi záleží na tejto planéte a prírodu milujem nadovšetko. V mojom svete sa nič nevyrovná šumenia lístia, vôni borovíc a húb, kvapkám dažďa, slanej morskej vode či mojej nikdy nekončiacej fascinácii…snehovými vločkami (a jednorožcami).

 

 

 

Jeden dokument – True Cost – a ja som si vstúpila do svedomia ako ešte nikdy v živote. Začlenila som do života nasledujúce body a možno vás inšpirujú (alebo ten skvelý film!) k zmene. Hoci malej.

 

  1. Papier

Na medicíne spotrebujete veeeeeeľa papiera. Preto si dávam tlačiť len vybrané skriptá, ktoré viem ďalej využiť alebo ich neviem zohnať od starších spolužiakov. A časom ich viem aj predať mladším študentom.

Na skeče a domáce poznámky využívam už z jednej strany popísaný papier. Následne ich separujem. Tým sa dostávame k bodu dva…

 

  1. Separujem čo sa dá

Plast do plastov, papier do papiera, sklo do skla. Tíško snívam o komposte (kompostuj.me, nechcete spraviť aj na mojej ulici verejný kompostér?), aby som zvyšky potravy nehádzala do koša.

 

  1. Zmena žiletiek

Jop, v jednoduchosti je krása. Miesto bežných žiletiek mám takú, kde sa dajú vymeniť. Stála ma v DM drogerii 3,50€. Náhradné žiletky 1,30€. A viete čo? Holí to ešte lepšie, len musíte dávať pozor, lebo to aj zareže lepšie :D. Oholí to všetko a všade. Áno, aj tam – len opatrne, aby ste neskončili s nedobrovoľnou obriezkou.

 

  1. Nakupujem (takmer) bez sáčkov

A dúfam, že sa mi podarí nakupovať bez (sáčkov, nie oblečenia ty perverzák). Už som ukradla maminke starú záclonu, aby som z nich ušila vrecká. Ale tých pár jabĺk, hrušiek či rajčín nie je problém kúpiť aj bez sáčku. Zdravá strava, základ života. Vitamíny a minerálne látky nakopnú myseľ a vláknina zariadi, že čo vojde to aj vyjde.

Seriously. A keď už sa sáčkom nevyhnem, dajú sa použiť opätovne a využiť skutočne na maximum. Fantáziu vítam.

Mnohé z potravín sa tiež balia zbytočne. Do plastu a to ešte do plastu. To som tiež doteraz nepochopila… Alebo jednorázové kelímky. Skutočne nie je náročné nosiť so sebou uzatvárateľnú šálku. Kto sleduje môj instagram, vie presne o čom hovorím. 🙂

Vždy si beriem látkovú tašku. Vydržia viac.

 

  1. Zubné kefky

Po tom, čo som si uvedomila, že cena Curaproxu je rovnaká ako drevených kefiek, bola voľba jasná. Ale nie tie z DM za 6€, ale Curanatura za 3,5€ z kamennej predajne. Na nete ich nájdete aj lacnejšie. A sú kompletne rozložiteľné. A vyčistia rovnako dobre. (Aktuálne skúšam ako dopadne kokosový olej miesto zubnej pasty – veľa som o ňom čítala. Určite vám dám vedieť).

 

  1. Nekupujem oblečenie

Nemám rada fast fashion, to už mnoho z vás pochopilo. V móde už nemáme len 4 sezóny. Už ich je okolo 50 –  to je skoro na každý týždeň nový trend či nová móda. Ceny idú neustále dole, lenže si musíme uvedomiť, že tie ceny nejdú dole z kapsy šéfov, ale pracovníkov. Mnohí pracujú za 4 doláre na celý deň. Viete si to predstaviť? Ja nie, ale opäť odporúčam dokument True Cost.

Nakupujem to, čo nutne potrebujem. Snažím sa vyhýbať fast fashion značkám a radšej nakúpiť v sekáči alebo vo fair trade obchodoch. Ak vám vadí nosiť oblečenie po iných ľuďoch, skúste použiť ten vynález nazvaný práčka. Skutočne skvelo funguje. Odporúčam.

 

  1. Osvetlenie

Využívanie úsporných žiaroviek. Čo viac dodať.

 

  1. Pešo/bicykel/skateboard…

Kde sa dá ísť pešo, tam sa ide pešo. Je to ekologické a je z toho pekný zadok. Dvojitá výhra. Ďalšou možnosťou je spolujazda alebo cestovanie hromadnou dopravou.

 

Inšpirovali ste sa? K malej zmene? Hoci len k separovaniu papiera? Niekde sa začať musí. Najjednoduchšie a zároveň najťažšie ja začať od seba. Tak prečo nie takou maličkosťou ako je dať papier do správneho koša?

 

PS: Prečo nadpis s dodatkom „aj popri medicíne“? Lebo viem, že sú tu veľmi zaneprázdnení ľudia, ktorých veľké zmeny desia. 😉

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot