Atopický ekzém a cestovanie (rozhovor)

Atopický ekzém a cestovanie? Why not. Všetko je možné, hoci nie najľahšie. Dovolila som si vyspovedať Martina zo Zápisníka pouštní krysy, ktorý nám povie viac o svojich cestách a ako sa s atopickou dermatitídou vysporiadal v zahraničí. 

Martin, Zápisník pouštní krysy
Martin, Zápisník pouštní krysy

 

Mohol by si sa nám v krátkosti predstaviť?

Jmenuju se Martin, je mi 25 let a právě si užívám subtropického jara v izraelském městě Beer Sheva (Sedm studní). V Izraeli jsem se ocitl jakožto student Masarykovy univerzity, která má výměnný program s Ben Gurionovou univerzitou. V Česku dokončuji bakalářské studium historie, ale rozhodl jsem se ho ještě prodloužit o zážitek v zahraničí.

 

Ako ti atopický ekzém skomplikoval život?

Komplikoval mi život už odmalička, nemohl jsem jezdit na tábory, školy v přírodě, chodit do skauta a tak podobně. Byl jsem učebnicový příklad atopické triády, protože kromě ekzému mě taky zlobilo astma a senná rýma. Musím zaklepat, že s věkem se projevy zmírnily, takže dneska už se můžu celkem bez obav toulat v přírodě a chodit na čundry.

V pubertě pak přibyly psychické problémy, protože v tom věku se člověk začíná víc vnímat, a hlavně se chce líbit holkám. Takže ekzém na viditelných částech těla mě dost štval. Zpětně si myslím, že by mi už tehdy hodně pomohla psychologická podpora, o kterou jsem si ale v tom věku ještě nedokázal říct.

No a třetí výrazná komplikace byla na minulé škole. Studoval jsem medicínu, kde se mi ekzém začal hodně horšit v nemocničním prostředí, které vyžaduje důkladné mytí rukou a používání dezinfekce. Ty problémy dosáhly takové úrovně, že jsem se rozhodl studium přerušit a vybrat si jiný obor.

 

 

Ako ho riešiš počas svojich ciest do zahraničia?

Základ je dostatečná farmakologická výbava, všechny léky a mastičky si s sebou vozím z Česka, protože úroveň a cenová hladina zdravotních služeb v zahraničí bývá různá. Většinou věnuju největší pozornost prevenci, protože lehčí mi přijde zabránit vypuknutí akutních projevů, než je pak léčit. Takže si s sebou vozím speciální sprchový gel pro atopickou kůži, latexové rukavice na umývání nádobí a hydratační gel. No a spávám zásadně ve svém spacáku, moc nedůvěřuju ložnímu prádlu v hostelech a různých erárních ubytovnách. Možná to zní komplikovaně, ale ve skutečnosti je to jen pár jednoduchých zásad, které nezaberou moc času a výrazně snižují riziko projevů atopie.

 

Dal by si nám nejaký tip na starostlivosť?

Jo, ale bez záruky. Protože za ta léta s atopií jsem zjistil, že ekzém je strašně individuální a každému pomáhá, nebo škodí, něco jiného (proto já sám neříkám ekzém, ale porucha atopického spektra, takový můj terminus technicus). Trvalo mi pár let, než jsem to vybrousil, ale na promazávání používám hydratační gel od Biodermy a na ruce pak mastičku Dr. Michaels. Většinou bývám skeptický k čemukoliv, co se jmenuje Dr. Nějak, ale tahle mastička, původně určená na léčbu lupénky, mi výrazně pomáhá zklidňovat projevy ekzému kdekoliv na těle. Nevýhodou je její vysoká cena.

 

 

Ako je to s prenosom liečiv cez hranice? Nerobia ti problémy na letisku?

Problémy dělali jen některé krémy, které byly nad 500 ml, protože z pohledu celní správy je to také tekutina a tudíž nad 100 ml ji nesmíš brát na palubu. Já jsem to teda uhádal na to, že je to speciální krém, který potřebuju a v cizině ho neseženu.
„Základ je dostatečná farmakologická výbava, všechny léky a mastičky si s sebou vozím z Česka, protože úroveň a cenová hladina zdravotních služeb v zahraničí bývá různá.“

 

Kam sa najbližšie chystáš? Aké sú tvoje plány do budúcna?

Ještě pár měsíců plánuju pobýt v Izraeli, sluníčko a příjemná teplota mi prospívají po všech stránkách. Co bude dál, to nevím, ale rád bych se ještě podíval do Afriky. Mám tu jednoho spolužáka z Ghany a ten o ní mluví tak nadšeně, že jsem dostal chuť si tam zajet. Ale ono je jakékoliv cestování pěkné, už jen proto, že se člověk pravidelně ocitá v situacích, ve kterých nikdy nebyl a musí je samostatně řešit. A většinou zjistí, že si (skoro) vždycky poradí. A to potěší.

 


Ďakujem Martinovi za jeho skvelý rozhovor!

Viac o ňom na jeho Facebookovej stránke: facebook.com/desertratdiary

Bára

Zdroj foto: šecko od Martina 🙂

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot