NutriDuo: Ako sa nestratiť v zdravej výžive (rozhovor)

Strácate sa v oblasti zdravej výživy? Nie ste v tom sami. NutriDuo Zuzka a Eliška, dve nutričné terapeutky sa rozhodli vniesť trochu svetla do tejto problematiky a založili krásny blog: www.nutriduoczsk.wordpress.com. Vyspovedala som ich na zaujímavý rozhovor. Čítajte ďalej.

nutriduoskcz
Zuzka a Eliška

Mohli by ste sa nám predstaviť a povedať o sebe a svojom webe pár slov?

 

Z: Sme Eliška a Zuzka, dve kamarátky, ktoré spolu už štvrtým rokom študujú na Lekárskej fakulte MUNI. Najskôr to boli tri roky bakalárskeho štúdia, odbor Nutričný terapeut, a momentálne prvý rok nadväzujúceho magisterského štúdia Nutričný špecialista. Web som najskôr založila ja, pod iným názvom, po čase sme sa však rozhodli svoje sily spojiť. Nie je orientovaný na konkrétnu oblasť výživy, ale venuje sa všeobecne témam, v ktorých laická verejnosť častokrát tápe. Našim cieľom je podať výživové otázky zjednodušeným spôsobom, pomôcť ľuďom orientovať sa v tej mediálnej výživovej masáži, ktorá na nás všade číha, a zároveň inšpirovať čitateľov k zmenám v ich strave a životnom štýle.

 

 

Čítaj aj: Ondřej Zahradníček: Mikrobiológia je ako detektívka

 

 

 

Keď ste včera videli stories, máte asi predsatvu, ako u nás bude vyzerať výživa počas semestra 🤔 Čiže strava ako taká (najmä jej estetika 🙈) idú na druhú koľaj 😄 Ako som sľúbila, budeme sa snažiť vám to štúdium trochu priblížiť. Na začiatok len zhrnutie predmetov, detaily prídu postupne 🙌 ✅Multikultúrne a sociálne aspekty výživy…celkom zvláštny názov, ja viem 😄 V skratke sa pod ním skrýva výživa vo vzťahu k rôznym spoločnostiam a kultúram. Zatiaľ sa to javí ako celkom zaujímavý predmet 👌 ✅ Komunitná výživa… špecifiká výživy u rôznych skupín obyvateľstva (decká, seniori…). Táto oblasť dosť pracuje s rôznymi edukačnými projektmi a programami zameranými na tieto skupiny. ✅ Pediatria… predmet, na ktorý som sa celkom tešila, ale vzhľadom k tomu, že ho kvôli dlhému presunu po Brne nestíhame a sme zatvorení v kobke na ústave patológie, sa tam asi príliš často ukazovať nebudem 🙈 ✅ Aplikovaná farmakológia…zatiaľ to vyzerá na nočnú moru tohto semestra 😆 Vzhľadom k tomu, že z farmačky, ktorú sme mali v druhom ročníku, si nepamätám ani prd a požiadavky sú (mierne povedané) vysoké to bude celkom náročná záležitosť. Uvidíme 🙈😄 A to by bolo za včerajšok všetko. Výuka do 18:00, pohodička 😰 A napíšte mi prosím, či máme s týmito zhrnutiami pokračovať celý týždeň, nech ich nepíšeme zbytočne 😘

Příspěvek sdílený N u t r i D u o (@nutriduoczsk),

 

Čo si myslíte o módnom trende detoxikácie?

 

E: Vnímám tento trend spíše jako marketingový tah firem, které vyrábějí speciální přípravky na detoxikaci. Právě nastává opět období, kdy se všichni chtějí detoxikovat a “očistit” svétělo. A možností, kterými toho mají docílit, je opravdu nespočet. Ať už to jsou čaje, doplňky stravy pro tento účel a nebo nějaká “očistná” kůra v podobě pití nápojů ze zeleniny a ovoce. Ve skutečnosti se těmito zázračnými přípravky vůbec detoxikovat nepotřebujeme. Naše tělo má totiž systém, kterým zajišťuje vylučování cizorodých látek. Na metabolismu těchto látek se podílí zejména naše játra. Neměli bychom spoléhat na nějaké přípravky na detoxikaci, ale spíše se zaměřit na vyvážené stravování, pohybovou aktivitu a celkově správný životní styl.

 

Z: Je to tak, ako hovorí Eliška. Nemáme najmenší dôvod snažiť sa svojpomocne o nejakú detoxikáciu. Keby náš organizmus nezvládal tieto procesy sám, znamená to, že máme prúser a skončili by sme hospitalizovaní. Všeobecne považujem prípravky na ,,detoxikáciu ´´ organizmu za vyhodené peniaze a rôzne extrémne ,,detoxikačné´´ diéty za zbytočné trápenie. Niektoré z nich (nie všetky) nemusia vyslovene ublížiť, ale ani nepomôžu a rozhodne nemajú sľubované účinky. Áno, schudneme a možno sa budeme chvíľku cítiť lepšie, keďže obmedzíme svoj energetický príjem, po čase sa to však môže zvrtnúť a viesť akurát tak k problémom. Myslím si však, že sú tak lákavé preto, lebo človek za nimi vidí rýchlo dosiahnutý cieľ. Tým správnym prístupom k strave a pohybu totiž tieto výsledky nechávajú na seba chvíľku čakať.

 

 

„Neměli bychom spoléhat na nějaké přípravky na detoxikaci, ale spíše se zaměřit na vyvážené stravování, pohybovou aktivitu a celkově správný životní styl.“

 

 

Aké doplnky výživy by ste doporučili ľuďom? Čo im najčastejšie chýba?

 

Z: Takto všeobecne sa nedá jednoducho povedať, ktoré doplnky by som odporúčila. Ako v prípade celej výživy, aj tu platí, že to je strašne individuálne. Každého stravovanie je odlišné a v závislosti na tom bude mať každý nedostatky niekde inde. Tieto deficity by som však v prvom rade riešila stravou, nie formou doplnkov. Pre zdravého človeka bez akýchkoľvek obmedzení v strave platí, že je schopný získať všetko potrebné touto formou. Až v prípade, že obmedzuje určité potraviny/ skupiny potravín, či vie, že istú živinu nebude z nejakého dôvodu schopný prijať stravou, prichádza vhod doplnok výživy. Ale aby som sa úplne nevyhla odpovedi, doplnok, ktorý nemám problém odporúčať takmer každému, sú omega-3 mastné kyseliny. Sú to esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú významné napríklad pre náš mozog, cievy či imunitný systém. Ich najlepším zdrojom sú najmä tučné morské ryby (makrela, losos, sleď…), ktorých však všetci (vrátane mňa) konzumujeme žalostne málo. Preto vidím ako výhodu omega trojky doplňovať formou rybieho tuku alebo toboliek.

 

E: Naprosto souhlasím se Zuzkou. Sdílím stejný názor, že všechny potřebné látky by nám měla za normálních okolností zajistit strava. Mohou ale nastat situace, kdy nám příjem ze stravy nemusí dostačovat. Konkrétně mám na mysli vitamin D. V zimním období jsme totiž ohroženi jeho nedostatkem, protože hlavní podíl získáváme díky slunečnímu záření. Takže v období, kdy jsme málo vystaveni sluníčku, by bylo vhodné vitamin D suplementovat. I když názory na tuto problematiku serůzní. Také musím zmínit, že doplněk stravy podléhá jiným předpisům než léčiva. Například se nezkoumá, zda obsah látek odpovídá složení uvedenému na obalu výrobku. To je dle mého názoru zásadní, protože můžebýt obsah daleko nižší a neúčinný, nebo mohou být přítomné nějaké nežádoucí látky. Kromě toho při konzumaci více doplňků stravy (týkáse to i multivitaminových mixů) může docházet ke společným reakcím látek v nich obsažených, čímž se mění i jejich účinnost. Proto bychom měli vždy zvážit, zda je opravdu nutné daný doplněk stravy konzumovat.

 

 

Hanba mi, ale túto fotku už niektorí s Vás videli 🙈 Na lyžiach nie som schopná odfotiť nič k veci, takže tak 😄 To, čo Vám chcem povedať, s lievancami nijak nesúvisí, ale prikladám aspoň recept. ⚫ Veľa ľudí si myslí, že my ako nutričné terapeutky zastávame bezchybnú a stopercentne ,,zdravú“ stravu. Veď je to samé ovocie a zelenina, pozor na pridaný cukor, veľa soli, toho a tamtoho, trans mastné kyseliny zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, sladené nápoje sa rovnajú obezite… Všetky tieto odporúčania a informácie navodzujú predstavu, že ideálna strava je iba tá, ktorá sa nimi dokonale riadi. ⚫ Čo je však cieľom správneho stravovania? Keď pominieme fakt, že niekoho ženie estetické hľadisko, vo väčšine prípadov nám ide o ZDRAVIE. A hoci sa my staráme o tú výživu, veľmi dobre vieme, že ona NIE JE jediným faktorom, ktorý zabezpečuje dobrý zdravotný stav. Je predsa treba myslieť tiež na pohyb, spánok, obmedzovanie stresu, sociálne vzťahy, celkový psychický stav… ⚫ A práve ten psychický stav je niečo, čo s výživou výrazne súvisí. Hoci by sme si častokrát želali, aby tomu tak nebolo, emócie a aktuálny stav hlavy nám skrátka niekedy diktujú, čo by sme si mali naložiť na tanier. A keď si to odoprieme, alebo úplne zakážeme, je zle. A aj keď nie sme práve kôpka nešťastia, nejaká tá čokoláda či zákusok prispejú k pocitu pohody a spokojnosti, to všetci vieme. A odopierať si to môže byť pre niekoho náročnejšie, než sa zdá. ⚫ Ale je to treba? Odopierať si to úplne? Našťastie nie je. Zastávam tú myšlienku, že 80 % našej stravy by malo byť zostavených na základe tých mnohokrát otravných, obmedzujúcich, ale zato odôvodnených odporúčaní, zatiaľ čo zvyšných 20 % by malo lahodiť našej dušičke. Tak sa budeme starať ako o svoje fyzické, tak aj psychické zdravie. Či už niekto chudne, alebo sa len snaží o zdravší životný štýl, nie je dôvod, aby sa úplne obmedzoval (ak sa nejedná o obmedzenie kvôli diagnóze, samozrejme). ⚫ Takže tí, ktorí veríte, že zdravé stravovanie je obmedzujúca povinnosť, idete na to pravdepodobne zle. Povoľte trochu ❤

Příspěvek sdílený N u t r i D u o (@nutriduoczsk),

 

Krásne sobotné ránko prajem 🙋 S jogurtom a novou závislosťou, ktorú som si bola včera vyzdvihnúť 😆 Ako som sľúbila, ešte dokončím zoznam predmetov ⏬⏬ Od budúceho týždňa už budú príspevky aj o niečom inom, prisahám 😏 ✅Nutričná epidemiológia…NEJDE o epidemiológiu infekčných chorôb ☝ V tomto prípade sa jedná o odbor, ktorý skúma závislosti medzi výživou/ ďalšími faktormi a väčšinou neinfekčnými ochoreniami, pričom jeho základom sú epidemiologické štúdie. Prostredníctvom nich je zisťovaný výživový stav populácií, príjem živín, spotreba potravín a ďalšie info, ktoré je následne využité v riešení zdravotných problémov populácií a prevencii. ✅Výživa detí…k tomu asi len toľko, že jeden z predmetov, na ktorý sa skrátka dosť teším 👌 Na úvodnej hodine sme sa navyše dozvedeli, že v priebehu semestra budeme chodiť za prckami 🚼 ✅Diabetológia…diabetes tentokrát rozpitvaný do detailov. Čo je treba, lebo diabetikov je dnes ako húb po daždi a bude ich ešte viac. ✅Neurológia…Treba mať povedomie o každej z lekárskych odvetví, ale bolo by príjemné, keby sa to nekonalo vo štvrtok večer 🙈😄 ✅Ekonomika výživy…nuž, nie je to vôbec oblasť, ktorá by ma nejak facsinovala, ale je dôležitá. Legislatíva, výživová politika, spotreba potravín, ekonomika stravovacích zariadení, bezpečnosť potravín, zostavovanie ekonomicky výhodných jedálničkov (pretože aj za málo peňazí sa dá najesť zdravo, chce to len kreativitu) a podobne. A to by sme mali. Okrem normálnej výuky máme naplánovaných ešte asi 8 jednodňových praxí a nejaké ďalšie zaujímavé aktivity, ale to postupne. Keby ste mali nejaké otázky a pripomienky, ozvite sa 😉

Příspěvek sdílený N u t r i D u o (@nutriduoczsk),

 

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí držia hladovku (tzv. pránu)? Ako im môže uškodiť? A čo krátkodobé hladovky, majú aj nejaké pozitívne dopady?

 

E: Popravdě nevím, cose dá lidem, kteří přijímají pouze pránu, poradit. Obvykle tento způsob “stravování” souvisí s jejich náboženským a osobním přesvědčením. Takže si nemyslím, že by byli otevřeni mým doporučením. Osobně bych samozřejmě nikomu tuto praktiku nedoporučila. Potravou totiž nepřijímáme pouze energii, ale i látky, kteréjsou pro fungování organismu nezbytné. A nedoporučila bych ani krátkodobé hladovky, protože i tím v podstatě ochuzujeme tělo o potřebné látky. To přece nechceme 🙂 O pozitivním účinku se uvažuje akorát v případě metody přerušovaného půstu, kdy se v určitých velmik rátkých časových intervalech vynechává strava. Nicméně pozitivních výsledků bylo dosaženo zatím jen u zvířat. Protobych i s touto metodou byla opatrná a vsadila spíše na jistotu v podobě pravidelné a pestré stravy.

 

Z: Jeme preto, aby sme žili (aj keď niektorí to majú možno naopak 🙂 ) Aj dlhodobé obmedzovanie sa v určitých zložkách potravy (pri ich nedostatočnom nahradení), nie to ešte hladovka, nám skôr či neskôr privodí nedostatky živín. Organizmus si najskôr začne brať zo svojich zásob (napr. bielkoviny zo svalov) a keď sa minú aj tie, nastanú zdravotné problémy. Dlhodobé hladovky fakt nie (aj keď je pravda, čo hovorí Eliška o náboženských a podobných dôvodoch…s tým mi bohužiaľ veľmi nepohneme). Stotožňujem sa aj s druhým Eliškiným komentárom 🙂 Jesť niekoľko dní a následne niekoľko dní hladovať ozaj nemá zmysel. Okrem toho, že sa aj touto cestou pripravujeme o potrebné živiny, je až veľká šanca, že keď budeme mať ,,dovolené´´ jesť, všetko to doženieme a konečný efekt bude nulový, ak nie ešte horší.

 

 

„Při konzumaci více doplňků stravy (týkáse to i multivitaminových mixů) může docházet ke společným reakcím látek v nich obsažených, čímž se mění i jejich účinnost.“

 

 

Všade sa omieľa tzv. zdravý životný štýl. Čo to podľa vás je a čo zahŕňa?

 

Z: Keď hovoríme o zdravom životnom štýle, nemáme na mysli iba správne stravovanie. Rovnakou mierou sa na ňom zúčastňuje aj pravidelná a dostatočná fyzická aktivita, dostatok spánku či veľmi dôležitá psychická pohoda a regulácia stresu. Môžeme mať vyšperkovaný jedálniček, ale ak od rána do večera sedíme na zadku, sme na nervy a nevieme spať, efekt na zdravie nebude ani zďaleka taký, aký by sme si predstavovali. Preto by sme mali dbať na každú z týchto oblastí. Neexistuje však jedna cesta, ktorá by bola ideálom pre všetkých. Každý si musí vytvoriť vlastnú verziu zdravého životného štýlu, ktorá bude odpovedať jeho záujmom, schopnostiam, časovým a finančným možnostiam a pod.

 

E: Zuzka to vystihla přesně 🙂 Naše zdraví totiž zahrnuje několik složek – biologickou, psychickou a sociální. Pokud tedy máme být zdraví, musíme pečovat o všechny tyto složky. Měli bychom udržovat své tělo v dobré kondici, dopřát mu správnou stravu, odpočinek a co nejvíce se vyhnout psychickému stresu. Kromě toho nám prospívá i navazování a udržování společenských vztahů. Zdravý životní styl bychom tedy měli vnímat komplexně jako souborně kolika součástí, což ale bohužel mnohdy neděláme.

 

Aké máte plány so svojim blogom www.nutriduoczsk.wordpress.com? Kam by ste to chceli až dotiahnuť?

 

E: O konkrétních plánech do budoucna jsme se popravdě zatím nebavily. Zuzčin původní blog www.nutriduoczsk.wordpress.com vznikl proto, že chtěla sdílet poznatky získané během studia – vzhledem k tomu, že výživa je oblast, o které si každý píše, co chce. Obrovskou část záplavy informací v médiích tak tvoří nepodložené údaje, kdy častokrát protiřečí jeden druhému a laik nemá šanci se v nich vyznat. Takže zmatek v téhle oblasti a navíc radost ze psaní jí přišly jako dobrý základ pro založení blogu. Já se na to dívám stejně a proto jsme už teď na blog dvě 🙂 Naším cílem je pomoci lidem udělat si v některých věcech jasno. Nejvíc nás bude těšit, kdyžse nám blog rozběhne a přibude čitatelů, kteří si z něj odnesou něco do každodenního života.

 

NutriDuo môžete sledovať na:

Instagrame: www.instagram.com/nutriduoczsk

Facebooku: www.facebook.com/nutriduoczsk

Zdroje foto: NutriDuo


Ďakujem veľmi pekne Zuzke a Eliške za skvelý rozhovor!

Vaša Bara.

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot