Blogujem, bloguješ, blogujeme

Nedávno nastal moment, kedy sa „roztrhlo vrece“ s medickými blogami. Nové vznikajú, sem tam nejaký zanikne. Najskôr som pre vás chcela napísať článok ako písať blog, aby sa z toho nikto nepozvracal. Po krátkej úvahe, tzn. po prechádzke parkom, piatim dňom flákania, veľa čokolády a iných prehreškoch, ktoré má určite dovedú do pekla, vám radšej poviem ako ho určite NEpísať.

kofeín, intravenózne

Začnime prvý dojmom

Nový čitateľ strávi na blogu niekedy len pár sekúnd. Kukne a ide. Je jedno či v realite prvý dojem klame alebo nie.

Čo sa tu dá pokaziť? Veľa. Je mi jasné, že väčšina z vás ma blog „len tak“ pre písanie, ale to je veľká škoda. Dá sa z neho vyťažiť oveľa viac a ani počiatočné investície vás nepripravia o obličku.

 

Strašný design

Ale že velice strašný. Na jednu stranu je to pozitívne –  na Halloween s tým vydesíte každého grafika. Keep it simple. V jednoduchosti  je krása. Vymažte ten príšerný font so zatočenými písmenami – váš blog sa nevenuje kaligrafii. Za prvé, číta sa to zle. Za druhé, aj tak ho nikto nevie používať na správnych miestach. Ani web s Comic Sans sa nedá považovať za dôveryhodný. Vyberte si iba niekoľko farieb, aby váš blog nepripomínal vyperené kohútie zápasy. A nie že všetky budú krikľavé.

 

Hoci aj ja túžim po pozadí s jednorožcami, radšej tam mám príjemnú štruktúru pripomínajúcu bunku, pretože viem, že väčšina z vás túto moju radosť nezdieľa – tak vás tým nebudem obťažovať.

 

Štruktúra poteší každého Štúra

Jednoliaty text považujem za týranie. Bodka. Nadpisy a podnadpisy vám minimálne pomôžu v SEO a text bude prehľadnejší. A ešte medzery. Veľa medzier.

 

Obsah

Nejdem vám radiť ako tvoriť obsah. Tu občas potrebujem radu aj ja. Ale pozrime sa na základy. Ak budete ako medici na niektorých medických blogoch bedákať nad každou skúškou, tak sa vám okolie akurát tak vysmeje. Okolie nemá pochopenie. Okolie (väčšinou) nevie, aký je to pocit učiť sa mesiac na skúšku a stále mať vysokú šancu, že skúšku nespravíte.

Neviem či vaše okolie zaujíma čo ste mali na obed, ale dobrý blog nerovná sa Instagram.

 

Zbožňujem robiť rozhovory, vedecké články a občas pridám aj nejaký ten humorný z medického prostredia. Každý kto chce, tak si tú niečo malé pre svoje potešenie nájde. A kto nie, ten to môže skúsiť na mojom druhom blogu: Denník dvoch snílkov

 

Hlavne buďte sami sebou. Amen.

 

V čom má dobrý content výhodu?

Povedzme že robíte vhodný content marketing. To jest: tvoríte zaujímavý obsah, ktorý ľuďom pomôže vyriešiť ich problémy. Ak ešte máte aj kvalitný produkt, ktorý im tieto problémy dorieši, vyhrali ste. Vy si tak zarobíte minimálne na chod blogu (doména + hosting). V lepšom prípade sa vám vrátia aj výdavky na spotrebovanú kávu.

 

Samozrejme rátam s tým, že kto chce blogovať, mal by mať vlastnú doménu a hosting. Tvoriť zadarmo dobrý obsah niekomu inému mi občas príde ako predaj samého seba. Výrazne pod cenu. Zamyslite sa nad tým.

 

Čo pravidelne posi**am ja?

Ospravedlňte moje vulgárna tvrdenie, ale buďme k sebe úprimní. Kuknime sa čo by sme my, blogeri, „mali“ robiť, aby náš blog mál čítanosť a úroveň:

 

  • Pravidelne prispievať blogové príspevky
  • Blogové príspevky by mali byť originálne, riešiť problém alebo inak pomôcť čitateľovi
  • Pravidelne svoje články zdieľať na sociálnych médiach
  • Pravidelne sa venovať svojim fun paige na Facebooku alebo Instagrame alebo kde ste si vybrali propagáciu (pozn. redak: tieto dve média fičia najviac)
  • Komunikovať so svojimi čitateľmi

 

Čo z toho kazím ja vám neprezradím. Pozrite si moje sociálne média a prídete na to sami 😉

 

Facebook fun paige

Facebook osobný profil

Instagram

Vaša Bára.