Poznáte skutočnú cenu vášho oblečenia?

Na oblečení je niečo nádherné. Tie materiály, farby, textúry. Pomáha nám to vyjadriť kto sme. Ako sa cítime. Ako sa chceme cítiť.

Ale potom môže nastať ten moment, že miesto toho, aby sme my definovali seba oblečením, necháme oblečenie definovať nás.

To, že žijeme v konzumnej spoločnosti (=táto veta je adept na najotravnejšie tvrdenie tohto storočia) už všetci viete.Teda ak náhodou nie ste jaskynný človek alebo ťažký asociál, čo nepredpokladám. Všetci chcú nízke ceny. Aj predávajúci vám vie dať nízku cenu, keď môže. Lenže jeho profit sa prakticky nezmení. Ako je to možné?

 

V prípade oblečenia sa zmení to, koľko dávajú svojim zamestnancom niekde v Bangladéši či Taiwane. Yep. Seriózne.

 

Mnoho z nich pracuje za 3 doláre na deň, pre začiatok často len 10 dolárov mesačne. My si nevieme predstaviť pracovať za 3 eurá na hodinu.

 

Akcelerácia sezón oblečenia zo 4 na 51 aneb materializmus nás pohlcuje

Aktuálne to ťaháme do extrému. Už nemáme štyri sezóny oblečenia ročne, ale asi 51. To je skoro každý týždeň nová sezóna oblečenia.

Sezónu nasledujú veľké posezónne výpredaje. Vlastne… aj predsezónne aj sezónne. Výpredaje sú už neustále. A my nakupujeme ako blázni. Lebo je to v akcii. „No nekúp to!“

 

A my kúpime. Kúpime si tričko za jedno euro, nosíme ho trikrát a vyhodíme. Ak odmyslíme fakt, že toľkou spotrebou a tvorením odpadu ničíme životné prostredie, ničíme aj seba. To tričko reálne niekto ušil. Natrápil sa na ňom, dal do neho svoj čas. A jeho výsledok sme vyhodili do kontajtnera. V tom lepšom prípade do kontajnera určeného pre zber odevu. Ale čo čas, ktorý do toho človek vrazil?

Neustále ignorujeme životy ostatných a zodpovední sme všetci do jedného. Nejdem tu nad tým teraz polemizovať, radšej si povedzme, čo môžete aj vy spraviť preto, aby ste „zlepšili svoju karmu“ (a ich životy)?

 

  1. Nenakupujte bezhlavo vo výpredajoch. Väčšinu z toho aj tak nenosíte.
  2. Spisujte si zoznam vecí, čo potrebujete. Vyberajte kvalitnejší materiál, ktorý dlhšie vydrží.
  3. Popozerajte sa či značka oblečenia čo kupujete, má označenie „Fair Trade“. Tí platia adekvátne svojim zamestnancom.
  4. Nenosené veci najskôr darujte alebo inak zužitkujte. Nie všetko hneď musí skončiť v koši na odpad.

 

Skúsme to ukázať na malom návode:

Potrebujem nové oblečenie na zimu. Pohľadám, ktorá značka so zimným oblečením má označenie Fair Trade.

Ja som našla Alpine Pro a na topmoda.sk  našla mnoho kúskov, ktoré vyzerajú dobre.

Môžete samozrejme pohľadať aj inde. V poslednej dobe zvyknem pozerať aj zľavové kódy, aby som za to nedala obličku (ešte stále som chudobný študent, ale už nie nadlho – dúfam). Občas sa čosi podarí vykutrať.

To je len príklad. Ak nechcete kupovať nové oblečenie, prekutrajte staré maminkine/ocinkove veci. Alebo po babičke, tete, sesternici/bratrancovi… Neverili by ste, koľko zaujímavého oblečenia sa tam dá nájsť. Ďalšou alternatívou sú sekáče.

 

 

„Čím viac sa ľudia sústreďujú na materialistické hodnoty, čím viac hovoria, že peniaze a vzhľad, status a majetok sú pre nich dôležité, tým menej sú šťastní. Tým viac trpia depresiami. Sú nervóznejší. Problémy stúpajú priamo úmerne so vzostupom materialistických hodnôt.“

 

Ak vás táto téme zaujíma, môžete si pozrieť veľmi dobre spracovaný dokument, odkiaľ citujem aj vyššie uvedený výrok: THE TRUE COST movie – Skutočná cena oblečenia

 

Ako pomáhate vy? Dajte nám tip do komentárov, aby sme sa mohli pridať aj my.

 

.bs.