5 znakov ako spoznáte manipulátora

Emocionálna manipulácia hýbe čoraz viac svetom. Už to nie je len záležitosť osobného kontaktu, ale aj médií. Každý bol už aspoň raz v živote zmanipulovaný, preto určite viete, o čom hovorím.

Vrátane mňa. Lenže ja nespravím chybu len raz, ale viackrát. Aby som si bola istá. Dokonca v niekoľkých vzťahoch (nie len romantických). Viete čo mali všetci spoločné?

 

  1. Jedno rozprávajú a druhé robia

Emocionálny manipulátor vám povie presne to, čo chcete počuť. Zrobia ale presne to, čo ste nečakali. Napríklad vám budú neustále opakovať, že určite zrobia nejakú činnosť. Povedzme, že sa prestanú stýkať s milenkou. Sľubujú, sľubujú, ale stále majú výhovorku, prečo teraz nie je ten najlepší čas. Alebo sa tvária, že nemajú čas. (Viac v článku: Spoznávame manipulátora vo vzťahu)

Sú vynikajúci klamári. Budú trvať na tom, že sa nejaká situácia nestala, aj keď vy máte dôkazy, že áno. Riadia sa heslom: zapierať, zapierať, zapierať. Nakoniec vy sami nebudete tušiť, kde je vlastne pravda a začnete pochybovať o svojom duševnom zdraví.

 

„Ak to robia často, nie je to len chyba. Je to ich správanie.“ – Dr. Steve Maraboli

 

  1. Je to vaša vina

Tento typ ľudí je majstrom sveta v hádzaní viny na druhého. Vezmime si vyššie uvedení príklad s neverou. Nevera partnera bude vaša vina, pretože ste sa mu, napríklad, nevenovali. Je jedno, čo spravil on. Bude to vždy vaša vina.

Radi sa postavia do role obete a to neustále. Ak práve nehádžu vinu na vás, tak to budú ich rodičia, ktorí im dali zlý príklad. Očividne nemali na výber, iba ho nasledovať. Vytočila ich predavačka v obchode, pretože ich upozornila, že chytajú rukou chleba. A môže za to ona, nie to, že porušujú hygienické pravidlá.

 

„V momente, keď máte pocit, že musíte niečo niekomu dokazovať, je presne ten moment, kedy máte byť ticho a odísť.“  Rachel Wolchin

 

  1. Všetko a ihneď

V akomkoľvek vzťahu sú určité postupnosti. Zoznámite sa, oťukáte sa, skamarátite sa. Ak sa jedná o romantický vzťah, zamilujete sa. Lenže takýto manipulátor preskočí väčšinu z týchto krokov a ihneď ste „besties“. Zdieľajú priveľa a priskoro a čakajú, že vy spravíte to isté. Snažia sa o to, aby ste sa vy cítili špeciálne a veru sa im to aj darí. Kroky preskakujú aj v businesse.

 

  1. Radi pomôžu, ale…

Emocionálny manipulátor sa bez problémov ponúkne aj sám od seba spraviť nejakú činnosť. Ak k tomu aj dôjde, čo sa nestáva tak často, ukáže sa, že spomínaná pomoc je pre nich veľká záťaž. Skutočne sa musia obetovať, aby vám pomohli. Keď im to vyhodíte na oči, vy budete paranoidná osoba. Vo výsledku sa budete cítiť vinný vy, že vám manipulátor pomohol.

 

  1. Sú na tom horšie

Je jedno ako ste na tom, manipulátor je na tom vždy horšie. Bodka.

Nemáte si na čo sťažovať.

Pozor na nich. Poznajú vaše slabé miesta. Väčšinu ste im sami povedali. Máte z niečoho komplexy? Presne na to bude upozorňovať.

 

A čo teraz? Babo raď!

V živote je mnoho momentov, kedy sa musíte rozhodnúť či sa budete  snažiť viac, alebo odídete. V tomto prípade je správna druhá možnosť. Odhoďte spasiteľský komplex, ktorý máte. Nezachránite všetkých, musia sa uvedomiť sami.