Pôjdete triezvi na prednášku?

Idete po bujarom večere na ďalšie ráno na prednášku? Alebo horšie, na seminár s aktívnou účasťou či do práce? Pozrite sa so mnou, aké množstvo alkoholu budete mať v krvi a aké budú vaše fyziologické prejavy. V preklade, budete aspoň chodiť rovno?

Odvážte sa na váhe, nezľaknite sa a zapíšte hmotnosť v kilogramoch (nie Newtonoch!). Následne sa skúste rozpamätať na požitý alkohol a vložte údaje sem:

 

Povedzme že žena s hmotnosťou 50kg vypila 0,2 dcl alkoholického nápoja, napríklad Spišská borovička so 40 % etanolu. V krvi jej stúpne promile na 0,21 a vytriezvenie sa odhaduje na hodinu a pol. S vodkou na tom bude podobne, pokiaľ teda nie je Východniarka. Na nich a ich metabolizmus je už veda krátka.

Ak si dá bežné víno s cca 12 % s objemom 2 dcl, vytriezvenie sa odhadne o tri hodiny neskôr.

A teraz vy. Prepočítajte si ako na tom budete zajtra ráno na prednáške. Pripravila som vám pár tabuliek, aby ste si mohli odhadnúť prípadný obsah alkoholu v požitom nápoji.

 

Približný obsah alkoholu (v percentách):

  • Víno – 12 %
  • Vodka – 40 %
  • Borovička Koniferum– 37,5 %
  • Tatranský čaj – 32 – 82 %
  • Slivovica – 50 %
  • Hruškovica – 52 %
  • Pivo – 10 %

 

Odhad účinkov podľa množstva promile v krvi si môžete prečítať v tabuľke nižšie a zhodnotiť svoje prejavy. Ako ste na tom?

 

Poznáte štádia otravy? Ocitli ste sa v niektorom?

Ako by povedal môj profesor súdneho lekárstva, alkohol je neurotoxický jed. Preto dúfam, že sa aspoň na čosi rozpamätáte. Čím mladšie sú nervové štruktúry, tým sú citlivejšie (napr. preto strácame súdnosť – „vypne“ sa predný lalok)

Podľa množstva alkoholu si opitý človek prejde niekoľkými štádiami. Excitačné štádium je najlepšie, človek je veselší a uvoľnenejší. Začínajú padať zábrany, ale aj schopnosť sústrediť sa. Postupne sa mu zhoršuje postreh, akomodácia oka a nastávajú problémy pri prechode zo svetla do tmy. Objavuje sa tunelové videnie (nemožno rozoznať objekty na periférii), pocit neomylnosti a agresivita. Nakoniec nastáva útlm v narkotickom štádiu.

S ďalšou stúpajúcou hladinou alkoholu v krvi sa neovplyvňujú už len mladé centrá, ale aj staré – nastane útlm dýchacieho centra a srdečnej činnosti. Nastáva exitus a s ním aj koniec ďalších bujarých večierkov.