Spoznajte manipulátora vo vzťahu

Všetci sme trochu manipulátori, ale niektorí si na tom postavili celý svoj život. Možno s ním aj vy žijete a neviete o tom. Za to viete, že všetko na svete je vaša vina. Spoznáte manipulátora vo vzťahu?

 

O manipulácii som napísala už niekoľko článkov pre rôzne weby a je čas priblížiť ju aj čitateľom tohto blogu. Neostanete predsa ukrátení. Pozrite sa na ich čaro a možno vás budú títo ľudia fascinovať rovnako ako mňa.

Začíname manipulátormi vo vzťahu.

 

Neviete, že sa to deje

Toto je moja najobľúbenejšia časť. Pravdepodobne vôbec netušíte, že takého manipulátora vedľa seba máte. Len sa vám postupne mení myslenie a vy sa už časom vôbec nespoznávate. Nie je to klasický vývoj osobnosti vo vzťahu. Postupne už  netušíte, kto ste a čo máte v skutočnosti radi. Veríte im viac, než sebe. Uprednostňujete ich potreby pred svojimi.

 

„Keď začneme dostatočne milovať sami seba, prestaneme naháňať ľudí, ktorí nás nemilujú.“  -Vienna Pharaon

 

„Je to tvoja vina.“

Všetko je vaša vina. Budete sa cítiť vinní aj za veci, ktoré ste nespravili alebo vôbec nemysleli zle. A vo výsledku budete mať pocit, že im na vás viac záleží, než vám na ňom.

„Výlet bol pekný. Nie je to presne to, čo som čakal, ale hlavne, že tebe sa páčilo. Záleží mi iba na tvojom šťastí, aj keby to malo znamenať, že ja tak šťastný nebudem.“ 

Vidíte ten falošný altruizmus vo vete?

Budú vám rozprávať, čo ste spravili zle a ako by to oni zvládli lepšie. Keď vás dobre poznajú, určite si vyberú témy, v ktorých ste najzraniteľnejší. Napríklad budú negatívne komentovať jedlo, ktoré ste navarili a nezabudnú spomenúť čo by oni spravili inak a lepšie.

 

Pinocchio, ty máš ale dlhý nos

Emocionálni manipulátori sú výborní klamári. Budú vám tvrdiť, že „skutok sa nestal“, aj keď im ukážete dôkazy. Lenže sú tak skvelí, že budete rozmýšľať sami nad svojim zdravým rozumom. Patologickí klamári sú zaujímavá kapitola a budem sa im venovať v samostatnom článku.

 

„Nenechajte niekoho slová, aby vás zaslepili voči jeho skutočnému správaniu.“ -Steve Maraboli

Já, já, já, jenom já

Ego týchto ľudí nie je ani zmerateľné. Ak sa cítia smutne, môžete za to vy. Ak sa hnevajú, určite ste niečo pokazili vy. To vy nie ste schopní prevziať kontrolu nad svojim životom. Ich pocity sú prvoradé a nesiete za ne zodpovednosť vy…

V normálnom vzťahu robíte kompromisy. V tom patologickom sa jeden prispôsobuje druhému. Dávate mu všetko čo len chce, prispôsobujete sa mu, ale keď niečo chcete vy, manipulátor si zahrá na martýra a vytrpí si to. S komentárom ako to robí len a len kvôli vám a to preto, lebo vás ľúbi viac než vy jeho.

 

Spoznali ste sa?

Možno áno –  v tom prípade buďte obozretní. Ľudia sú rôzni a nie všetci sú manipulátori. Niektorí sú „len“ sebeckí alebo  klamári. Sú fascinujúci, však? Pamätajte:

 

Zaslúžite si viac.

 

Bára.