Moja medická spoveď: takto je to s písaním na weby

Už je to asi jeden a pol roka, čo som založila tento blog. Nadišiel čas byť osobná a rozpovedať vám niečo o mne a blogu. A najmä o písaní článkov a ako z toho profitovať.

Písanie bolo od detstva jednou z mojich vášní. Ako 11-ročná som napísala knižku Dobrodružstvá psíka Jessiky. Ručne na papier. Ešte stále ju mám! Milá pani učiteľka ma za ňu vtedy pekne zdrbala, keď som ju chcela poslať do súťaže. Vraj také škaredé sa neposiela. Musí to byť prepísané na počítači. V tom čase som počítač ako taký mala. Pri jeho zapnutí ste mali pocit, že štartuje lietadlo. Občas sa v hluku pretekali s našou práčkou, ktorá tak pri žmýkaní kvíli serenády doteraz.

 

 

(Možno sa mi len niečo snažil povedať, ale bohužiaľ, rozhovor s technikou neovládam. Okrem rozhovoru s mojou staručičkou tlačiarňou, ktorú som toho času ešte nemala. Ale teraz už mám a sme dobré kamošky. Hlavne nesmiem dať najavo, že sa jej občas bojím, lebo tlačiarne vycítia váš strach. Predsa len, drží v rukách moje skriptá, môj osud. Keď už to vyzeralo, že má pred sebou posledných pár minút, dala som jej motivačný príhovor. Určite mi ho v hrobe závidel aj Martin Luter King. A funguje stále.

 

To boli úplne začiatky môjho písania, ktoré sa posunuli až sem, do podoby, ktorú čítate.

 

Jeden múdry muž raz povedal: „Ak si v niečom dobrý, nerob to zadarmo“.

 

Nakoľko som dobrá v písaní, to už nechám na každého individuálnom posúdení. Každopádne, dokážem si privyrobiť copywritingom. Pochybujem, že vy, moje medické dušičky o tom veľa viete. Však my ledva otvoríme pri skúškovom okno, aby sme vyvetrali tie smradíky z našej izby. Stalkujeme na facebooku ľudí a ticho, ehm, dosť hlučne a pohŕdavo, im závidíme ich výlety do teplých krajín. Sledujeme zážitky ľudí na instagrame. O marketingu, písaní článkov, SEO, social media managmente a podobných blbostiach nevieme prakticky nič.

To som sa rozhodla zmeniť.

 

Začala som s copywritingom a píšem články z medickej tématiky na zakázku. Na konte mám za celú svoju niekoľkoročnú „kariéru“ okolo 200 článkov. A áno, zaplatili mi ich. A ja si tak aj popri medicíne dokážem niečo málo zarobiť. Doma v teple na mäkkej posteli v chlpatých ponožkách. Hovorím vám to preto, lebo veľa stránok od vás bude chcieť články zadarmo. Na začiatok je to fajn, pomôže vám to dať do povedomia svoje meno. Ale nepíšte zadarmo dobré medické články. Nemusíte si hneď pýtať majland, nie ste Madonna. Ale nejaké to euro vám pomôže, keď už do toho musíte vložiť také množstvo času.

 

Moje blogy

A čo vám tým chcem povedať? Za tento blog som prvý rok zaplatila 6,50€. Mám vlastnú doménu, vlastný hosting, šablónu, ktorú sami vidíte. A píšem články. Tu zadarmo, ale pre seba. Čo len chcem. Sem – tam mi občas prídu články na objednávku, vďaka ktorým som už mala návratnosť vkladu.

Návratnosť bola dostatočná na to, aby som si vytvorila nový blog: www.dennikdvochsnilkov.com . Môžete si ho pozrieť. Spravujem k nemu aj facebookovú stránku: facebook.com/dennikdvochsnilkov. Dokonalá pomoc ak ma chcete kompletne prestalkovať a prokrastinovať od učenia.

 

Iné blogy

Na trhu je teraz množstvo medických blogov, kde sa medičky sťažujú na množstvo učenia a veľmi často sa stretnú s osočovaním zo strany vás, čitateľov. Nerobte to. To, že si niekto spraví z blogu prakticky denník, ktorý má byť radšej v šuflíku, ešte neznamená, že máme právo ho súdiť. Poviem vám to ako by som to povedala svojmu psovi: Fuj to!

Neviete, koľko roboty je za jedným článkom.

 

Ak ste sa dostali až sem s čítaním, ďakujem. A viem, možno aj tento článok mal radšej ostať v šuflíku. Ale ak vás inšpiroval a chcete sa o copywritingu dozvedieť viac, napíšte mi na: facebook.com/intravitam

 

 

 

 

Za zdroj obrázkov ďakujem tentokrát internetu, nie vlastnej fotografickej „šikovnosti“.