Máte otvorenú myseľ alebo zavretý mozog?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vidíte svet? Vidíte ho svojimi očami? Alebo sú to očí médii? Oči televíznych novín? Sociálnych sietí? Inšpiratívnych obrázkov? Šteniatok? Očami detí?

Ja nad tým rozmýšľam už chvíľku. Jediné, na čo som prišla, je, že každý ho vidíme inak. Naše hľadanie spriaznených duší spočíva v tom, že sa snažíme nájsť človeka, ktorý vidí svet podobne ako my.

 

Predstavme si, že by sme mohli vidieť svet inými očami. Nie očami s inou farbou, ani dioptriami, ale s iným zmýšľaním.  Miesto čierno-bieleho sveta, ktorí často majú ľudia s uzavretou mysľou, by sme videli farby. Prestali by sme robiť unáhlené závery. Ak by sme nejaké spravili, boli by sme jednoducho ochotní priznať si chybu a zmeniť svoj názor. Len tak. Bez toho aby sme zranili naše ego.

 

Aké benefity vyplývajú z otvorenej mysle?

  • Koniec škatuľkám. Škatuľková diéta je fajn. Škatuľkový svet už nie.
  • Nemusí byť správna iba jedna odpoveď. Oslobodenie sa od svojich limitov a prijatie množstva ďalších možných riešení . Nebudete myslieť iba po svoje hranice. Budete vidieť ďaleko za ne.
  • Skúšanie nových vecí. Prekonávanie svojich limitov. Osobnostný vzrast.
  • Jednoduchšie hľadanie nových riešení.
  • Seba aj okolia.

 

Ako sa k tomu dostať?

  • Porozmýšľajte nad svojimi myšlienkami. Nie sú priveľmi zdržanlivé? Čo vás k tomu vedie? Prečo si to myslíte? Myslíte si to, lebo ste na to prišli sami alebo preto, lebo vám to niekto v sugeroval? Moja mama sa vždy bála. To už maminky robia. Avšak si neuvedomovala ako tým ovplyvňovala aj mňa. Bála som sa skúšať nové veci. Keďže som veľký introvert, o to ťažšie bolo rozprávať sa s novými ľuďmi. Bála som sa ich. Nikam som nechodila. Strachovala som sa ísť na výlet ďalej než roh. Ale nebol to môj strach. O to ťažšie bolo prekonať ho.

 

  • Meditácia si našla svoje uplatnenie v západnom svete. V hektickej populácii dokáže nastoliť aspoň štipku pokoja. Odporúčam vám na začiatok skúsiť jednu z vedených meditácii, ktoré si poľahky nájdete na youtube.com

 

  • Naučte sa niečo nové. Názvy oblakov. Alebo vyšívať. Alebo upiecť skvelý koláč. Ani to nemusí byť nič extra veľké, ale rozšíri vám to obzory.

 

.bs.