Existuje návod na šťastný život?

Existujú dva typy ľudí. Šťastní ľudia a tí, ktorým idú šťastní ľudia na nervy. Pravidelne striedam členstvo v oboch skupinách.

Čo vlastne robí šťastných ľudí šťastnými? Čo myslíte? Nasledujúci text vám odporúčam čítať pozorne a neskenovať očami ako sa to bežne robí. Niečo dôležité vám môže uniknúť.

 

 

1. Šťastné okolie. Ľudia v našom okolí ovplyvňujú náš život. Či už vedome alebo nevedome. Preto predtým, než sa diagnostikujete depresiou alebo nízkym sebavedomím, porozmýšľajte či nie ste obklopení idiotmi (William Gibson). Budete prekvapení ako to funguje!

„Predtým, než sa diagnostikujete depresiou alebo nízkym sebavedomím, porozmýšľajte či nie ste obklopení idiotmi“ —William Gibson

 

2. Nové zážitky. A je absolútne jedno aké. Vyrazte na výlet. Nemusíte ísť hneď na Bali, pokojne vyrazte do lesa na prechádzku. Ďalej od betónovej džungle. Počúvajte spev vtákov a šumenie lístia. Osobne sa snažím aspoň raz týždenne vybehnúť do lesa. Je priam neskutočné ako sa tam dá načerpať nová energia. Všetko je tam veľmi jednoduché a krásne to na seba nadväzuje.
Napríklad na jar začínajú pučať najskôr spodné časti lesa. Tráva a kvety, a potom kríky. Hlavne to stihnúť pred korunami stromov. Stromy si dávajú na čas, pretože vedia, že majú ešte dostatok času a svetla budú mať dosť.
Poprší a hneď sa všetko zazelená. Jednoduché a logické.

 

3. Spánok. Nepodceňujte spánkové rituály. Voňavý bylinkový čaj pred spaním, sprcha s voňavým mydlom. Zapálená sviečka. Zaujímavá kniha. Možností je mnoho. Spomínam si, že ako dieťa som mala svoj malý rituál, kedy som pred spaním otvorila okno a vykukla z neho. Bola som na špičkách, trošku som sa vyklonila a nadýchla sa nočného vzduchu. Zvykne voňať inak ako ten denný. Je chladný a často vlhkejší. Aký je váš rituál?

 

4. Žite v danom momente. A pokojne začnite maličkosťami. Vychutnajte si čokoládu. Horúcu sprchu. Bubnovanie dažďa. Ponáhľať do hrobu sa neoplatí.

 

5. Odpúšťanie. Nehovoríte to druhej osobe, pretože chcete, aby sa cítila lepšie. Hovoríte to preto, lebo VY si zaslúžite pokoj na duši. Zamyslite sa nad tým.

 

6. Na záver jeden citát:

„Šťastie môžeme nájsť aj v dobách temna, ak dokážeme prikázať svetlu svieť.“
-Albus Dumbledore

Ako ste na tom? Robíte niečo z toho? Verím, že sa snažíte. Nebuďte na seba moc prísny, predsa len, ste len človek.

 

.bs.