Neplytváme potravinami, vyrobíme si kozmetiku doma!

Pred nedávnom sme zverejnili skvelý rozhovor s riaditeľom Potravinovej banky.  Nastolila sa otázka, čo môžeme my doma robiť s potravinami, ktoré nám zvýšili alebo už ich nebudeme konzumovať.

Rozhovor s riaditeľom si môžete prečítať tu .

 

Zahráme sa na vedcov a vytvoríme si vlastné elixíry. Takáto kozmetika bio je jednou z alternatív, ako neplytvať potravinami a niečo ušetriť!

 

Kávový peeling

Keďže som veľký fanúšik (ehm fanatik) kávy, viem, že pravá arabská káva poteší niekoľkokrát. Prvykrát, keď si z nej spravím presso a druhýkrát, keď ju zmiešam s troškou oleja a vytvorím si skvelý kávový peeling.

 

Levanduľa

Osobne moja najobľúbenejšia bylinka, ktorá mi v ťažkých časoch zlepšovala spánok a pri jej pití som vždy mala svojich „10 minúť vo wellness“. V chladných dňoch si ju oslaďte troškou medu a príjemne vás prehreje a uvoľní. Ak vám ostal zvyšok bylinky, zašite ho do malého vrecúška a dajte pod vankúš.

 

Masky na tvár

Čo so zvyškom jedla? Z ovocia sa dajú spraviť skvelé masky na tvár a peelingy na telo. Napríklad olúpaný ananás z dužinovej strany využite na vyšúchanie tela.

Ak vám už začína hniť jablko a nechcete ho zjesť, okrájajte ho, nastrúhajte a zmiešajte s troškou múky a medu, kým nevznikne kaša. Maska je skvelá na mastnú pleť. Na suchú môžete využiť ten čierny banán, ktorý  už nikto nechce. Zmiešajte ho s medom a naneste na 10 minút na tvár.

 

Masky na vlasy

Zvyšok olivového oleja zafunguje ako parádna super prírodná kozmetika na vlasy  🙂  ak nemáte olivový, poslúži aj slnečnicový. Mierne ho zohrejte a vmasírujte do celej dĺžky vlasov.  Po hodine ich dobre umyte, aby ste nechodili ďalšie dva dni s mastnou hlavou.

Ozaj a vedeli ste, že si môžete spraviť aj domáci gél na vlasy? Potrebujete na to bezfarebnú číru želatínu a vodu. Vodu zohrejte, spravte želatínu a dajte celú zmes na tri hodiny do chladničky. Vydrží jeden až dva týždne. Množstvo želatíny určuje silu tuženia. Čím viac želatíny, tým je fixácia silnejšia. Vylepšiť si ho môžete ešte pridaním esenciálneho oleja podľa vlastnej preferencie.

(Osobne som ho ešte neskúšala, ale ak s ním máte skúsenosti, určite mi napíšte dole do komentárov!)