Ako Potravinová banka bojuje s plytvaním jedla? (rozhovor)

Nie každý z nás pozná Potravinovú banku. Potraviny kupujeme a vyhadzujeme ako sa nám „páči“. Dá sa to aj inak? Odpovedá šéf Potravinovej banky pre Brno a Jihomoravský kraj Pavel Kosorin.

 

  1. Pán Kosorin, môžete sa nám prosím predstaviť? Akú funkciu zastávate v Potravinovej banke? Baví/napĺňa Vás vaša práca? 

    Pavel Kosorin

Potravinovou banku pro Brno a Jihomoravský kraj jsem se rozhodl založit začátkem roku 2014, když jsme se v Armádě spásy, kde pracuji jako ředitel Centra sociálních služeb, konečně dostali k tomu, abychom vytvořili pro klienty azylových domů (jednotlivce i rodiny) nějakou „the way out“, jak říkal zakladatel Salvation Army William Booth. Podařilo se nám přesvědčit představitele magistrátu i městských částí, aby nám dali k dispozici obecní byty, do kterých se nastěhují naši klienti, a pokud to bude fungovat, byty jim zůstanou v nájmu a oni ukončí svoji bezdomoveckou dráhu. Obával jsem se, že matky zvyklé na nadstandardní servis ze strany azylových domů nebudou umět hospodařit a děti třeba nebudou mít co jíst. Z této obavy se narodila myšlenka založit Potravinovou banku.
Když jsem se rozhlížel po spolupracovnících, dostal jsem informaci, že podobnou ideu měl podnikatel jménem Eduard Pidra. Slovo dalo slovo a s pomocí ochotného advokáta a dalších lidí a také s podporou magistrátu města Brna a Jihomoravského krajského úřadu se nám podařilo založit a rozjet tuto charitativní instituci.
Práce mě nenaplňuje, ale přeplňuje. Je před námi spousta úkolů, ale jsme skvělý tým a věřím, že rok 2017 bude přelomový.

 

 

 

 

  1. Čím je zaujímavá/iná Potravinová banka? Kde všade má pobočky? V Čechách, na Slovensku alebo mieri celosvetovo?

Nic nového pod sluncem, říká Bible. Všechno už tu bylo, jde jen o to, udělat ve správný čas správná rozhodnutí a dát dohromady tým, který dokáže něco vytvořit. Hnutí potravinových bank vzniklo v USA v souvislosti s poválečnou prosperitou. A protože chudí s námi budou vždycky, není důvod, aby se společnost (americká, evropská, česká) nerozdělila o svoji nadprodukci s potřebnými. Centrála Evropské federace potravinových bank sídlí v Francii, sídlo české Federace je v Praze. V současné době působí v každém kraji v ČR jedna oficiální potravinová banka.

 

  1. Prispievajú Vám potravinami aj obchodné reťazce? Viac veľko alebo malopodnikatelia?

Standardní představa je, že nejvíc budou přispívat obchodní řetězce. Samozřejmě přispívají, ale protože umí rok od roku lépe a lépe organizovat prodej, zbývá jim pro charitu méně a méně. To je příklad TESCA. Myslím že je to celkem pochopitelné a jakémukoli neplýtvání fandíme. Podle výzkumů se potravinami nejvíc plýtvá v domácnostech, takže už třetí rok se snažíme organizovat potravinové sbírky ve firmách a na úřadech.

 

  1. Kto je najväčším zdrojom produktov?

Jak řečeno výše – jednoznačně lidé, běžní nakupující. Vymysleli jsme tzv. foodbox, tj. jednoduchou schránku umístěnou v supermarketu, kam mohou běžní nakupující vkládat trvanlivé potraviny. Chtěli bychom změnit nákupní zvyklosti v Jihomoravském kraji tak, aby bylo normální rozdělit se s potřebnými a vhodit jednou týdně plechovku s kvalitní trvanlivou potravinou do našeho foodboxu. Potravinová banka se pak postará, aby tyto dary skončili na správném místě.

 

 

 

 

  1. Kde sa vidíte s potravinovou bankou za desať rokov?

Myslím, že v roce 2027 může Potravinová banka distribuovat 365 tun potravin ročně.  V průměru denně jednu tunu. Samozřejmě pokud se v naší částí světa nic podstatného nezmění a přebytky průmyslově vyráběných potravin budou stejně velké nebo větší než dnes. A hlavně pokud se nám podaří změnit nákupní zvyklosti běžných lidí a myslet na chudé bude součástí nakupování. V každém super a hypermarketu na jižní Moravě může být za deset let jeden foodbox, který se každý týden naplní. Účastníme se celostátní sbírky potravin, která se koná na podzim, ale můžeme organizovat také svoje vlastní sbírky – nejenom ve firmách, ale i v obchodech, vícekrát za rok. Na to se opravdu těším.

  1. Ako môžu prispieť (alebo zapojiť sa) bežní ľudia?

Prostě tím, že při každém větším nákupu vhodí plechovku do foodboxu :-).

 

PS: Nezabudnite podporiť Potravinovú banku aj na facebooku: facebook.com/foodbankbrno/

a rovnako aj túto webovú stránku na: www.facebook.com/intravitam

 

Zdroj fotografií: Potravinová banka