Ktoré 4 tinktúry liečia akné?

Vyrážky trápia každého. Zákon schválnosti zaručí, že je to vždy pred dôležitou schôdzkou alebo skúškou. Vyliečiť ich môžeme okrem chemických látok typu benzoylperoxid aj prírodnými prostriedkami. Preto v dnešnom článku dáme chemickej medicíne pauzu a pozrieme sa či sa dá akné zmierniť aj prírodnými spôsobmi ako sú tinktúry.

Tinktúry z bylín

Tinktúra je označenie pre extrakt z rastliny naloženej v alkohole s obsahom etanolu medzi 25 – 60 %.  Zjednodušene sa čerstvá či sušená rastlina umiestni na niekoľko dní do alkoholu a nechá vylúhovať. Takáto tinktúra z bylín následne slúži na liečbu zdravotných problémov, v našom prípade akné:

 

  1. Tymianová tinktúra. Podľa výskumu, Margarita Gomez Escalada z Leeds Metropolitan University má ničivú schopnosť zabíjať Propionibacterium acnes práve tymianová tinktúra. Výskum konkrétne porovnával účinnosť tymianu, myrhy a nechtíku. Všetky tri dokázali zabiť baktériu do piatich minút. Najlepšie účinkoval práve tymian a jeho účinnosť porovnávajú dokonca s účinkami benzoylperoxidu, bežnej látky v prípravkoch na akné. Netrpezlivo sa teraz čaká na overenie výsledku v klinických štúdiách.

 

  1. Nechtíková tinktúra. Za svoje skvelé účinky vďačí vitamínu A a E, flavonoidom, salicylátom a esenciálnym olejom. Vylieči okrem akné aj zranenia kože, vyrážky, preležaniny, kŕčové žily, zapareniny či popáleniny. 

 

  1. Propolisová tinktúra. Propolis sa ukazuje ako šikovné prírodné antiseptikum a antioxidant. Obsahuje quercetín, pinocembrín, galangin alebo pinobanksin. Svojimi výživnými látkami a vitamínmi dokáže propolis zabiť mikroorganizmy, vrátane anaeróbnych baktérii ako je práve Propionibacterium acnes.

 

  1. Čajovník. Čajovník nájdeme skôr vo forme oleja než pravej alkoholovej tinktúry. Je veľmi silne aromatický a vyznačuje sa antiseptickými a antifungicídnymi účinkami. Jeho účinky sa porovnávajú s 5 % benzoylperoxidom. Niekoľké sľubné štúdie ukazujú možný účinok aj na stafylokoka (MRSA) či herpes labialis (horúčka na perách). Jeho použitie by však malo byť iba topické (na kožu), nie orálne (ústne).

 

Ak si neviete vybrať, môžete vyskúšať švédske kvapky na akné. Je to zmes 23 rôznych bylín a ich pôvod siaha fascinujúco až do sedemnásteho storočia. Vnútorne ich využijete aj pri problémoch s trávením, zvyšujú chuť do jedla a majú mierne preháňavý účinok. Neužívajte ich ak ste tehotná, dojčíte, trpíte na epilepsiu či ochorenie pečene.