Svitla nádej pre cukrovkárov! Vedci vytvorili nový liek.

Diabetes mellitus II. typu alias inzulínová rezistencia ovplyvňuje život mnohých ľudí. Hoci k nemu prispieva genetická predispozícia, jeho príčinou býva zväčša prejedanie sa, zlá diéta a nadváha. Naša podžalúdková žľaza (pancreas) po rokoch driny už nie je schopný produkovať dosť inzulínu alebo bunkám v tele dôjde trpezlivosť a prestanú na inzulín reagovať. Následkom je vysoký cukor v krvi.

LMPTP

Americkí výskumníci sa opäť prekonávajú a na Univerzite v Kalifornii vytvorili novú látku, ktorá by mohla DM II. typu zvrátiť a vyliečiť.

Výskumníci určili enzým pravdepodobne zodpovedný za inzulínovú rezistenciu – LMPTP (low molecular weight protein tyrosine phosphatase, nízkomolekulárna tyrozín fosfatáza).

Ovplyvňuje tkanivá, ktoré sa potom stanú odolné voči účinkom inzulínu.

Na základe toho vytvorili nový liek, ktorý je špeciálne vytvorený na zamedzenie progresu LMPTP. Tento magický liek pomôže bunkovým receptorom pre inzulín, aby naň opätovne reagovali – ako za starých čias.

Testy, testy a opäť testy

Prvotné testy sa praktizovali na laboratórnych myšiach. Najskôr boli krmené jedlom s vysokým obsahom tuku, aby boli obézne a následne si vytvorili cukrovku.

Po aplikácii lieku ich bunky začali opätovne reagovať na inzulín. Cukor v krvi sa na minimálne mesiac upravil na normálnu hodnotu.

Lieky teraz musia prejsť klinickým testovaním, kým preukážu svoju účinnosť aj na ľuďoch.

 

 

 Zdroj:
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/drug-appears-eliminate-type-2-diabetes-first-time/
http://www.nature.com/nchembio/journal/vaop/ncurrent/full/nchembio.2344.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25834896