Kryonika: chladno, chladnejšie, mrznem!

Ostáva vám len pár mesiacov života. Trpíte na chorobu, ktorá sa nedá v dnešnej dobe vyliečiť. Avšak veda sa hýbe a neustále nachádza nové objavy. Postupne dokážeme vyliečiť choroby, ktoré boli kedysi smrteľné. Umriete? Alebo sa pokúsite o poslednú šancu a necháte sa zamraziť? Ozaj, ešte potrebujete slušný obnos peňazí…
Čo je to kryonika?

Je to veda, ktorá sa zoberá uchovávaním ľudských tiel pomocou chladu. Stojí na základe nádeje, že jedného dňa bude pomocou nových metód možné telá rozmraziť a vyliečiť pacientov na choroby, na ktoré zatiaľ lieky nepoznáme.

Ako na to? Domáci návod k dispozícii zde:

Princíp je „relatívne“ jednoduchý. Po vyhlásení človeka za mŕtveho je telo nasýtené špeciálnym roztokom – kryoprotektantom a následne sa schladí na teplotu tekutého dusíku. Uskladňuje sa kontajnery s tekutým dusíkom s teplotou – 196°C. Aj vám prebehol mráz po chrbte?

Táto kryopreservácia (= uchovávanie zmrazením) v spojení s kryoprotektantom má zmierniť následky tvorby ľadových kryštálov. Tvrdenie, že voda zmrazí bunky počas procesu nie je úplne pravdivá. Jedná sa totižto o vodu mimo buniek, nie tú vnútrobunkovú. Bunky počas procesu nepraskajú. Miesto toho sa dehydrujú a sú utláčané medzi kryštáliky.

Kontajnery na umiestnenie tiel. Zdroj: www.cryonics.org

Toxicita

Zmes kryprotektantov je menej toxická než samostatná látka. Zmesi boli často využívané na tzv. vitrifikáciu, čo je tuhnutie bez tvorby kryštálov (využívané napr. na uchovávanie embryí, biologických materiálov, orgánov na transplantáciu).

Používala sa zmes formamidu s DMSO (dimetylsulfoxid), propylénglykol a koloid.

Súčasnými kryoprotektantmi sú glykoly ako etylénglykol, propylénglykol a glycerol.

 

Kryonika vs. Neuroprezervácia

Rozdiel medzi vyššie zmienenými pojmami spočíva v tom, že neuroprezervácia označuje len zmrazenie hlavy alebo mozgu, ktoré považuje za sídlo identity osobnosti. Predpokladá sa, že technológia, vďaka ktorej bude jedného dňa možné rozmraziť ľudské ostatky, dokáže zvyšné telo „dorobiť“ alebo inak zabezpečiť.

Rozdiel spočíva aj v cene. Neuroprezervácia je lacnejšia.

 

$$$

Určite si kladiete otázku, koľko to stojí. Náklady sa pohybujú v rozsahu od 10 000 do 200 000 USD. Zahŕňajú náklady spojené s pohotovosťou pri pacientovom lôžku, procedúru, dopravu a následné uskladnenie tela. Spoločnosť Cryonics tvrdí, že táto procedúra nie je len pre boháčov, ale môžu si ju dovoliť aj bežní smrteľníci. Spôsobom platby je životná poistka…

Už šetríte do prasiatka?

 

Nechali by ste sa zmraziť? Tieto firmy majú jednu veľkú výhodu. Nemajú nespokojných zákazníkov, ktorí by sa na nich mohli sťažovať… Zároveň je to aj nevýhoda, že im nemá kto písať kritiky s hodnotením.

Ale je to vôbec etické? Vedecké? A čo náboženstvo?

Firma Cryonics tvrdí, že takéto zmrazovanie nie je v konflikte s náboženstvom. hoci teraz nie je možné takto navrátiť človeka, neznamená to, že v budúcnosti to tiež možné nebude. Majú pravdu? Budem rada, ak mi napíšete svoj názor do komentárovov nižšie.↓↓↓

 

PS: Ak sa vám článok páčil, potešte ma svojím sledovaním mojej facebookovej stránka: facebook.com/intravitam

Obrázky (okrem Cryoniks) zdroj: Intra Vitam.