Ako sa pracuje vo fínskej lekárni?

Keď spojíme láskavé srdce, vtipnú povahu a inteligenciu, dostaneme Veroniku Horniačkovú, farmaceutku, ktorá išla hľadať šťastie do Fínska. Našla ho? Prečítajte si v rozhovore!

 

 1. Čím ťa najviac oslovilo štúdium farmácie? 

  Veronika H.

Na túto otázku sa mi ťažko odpovedá priamo. Moja mama a starí rodičia sú lekári, preto som mala inšpiráciu stať sa lekárom. Keď som však v neskoršom veku zistila čo štúdium a povolanie lekára vyžaduje, dlho som rozmýšľala či by to naozaj bolo pre mňa. A nakoľko to nezvládam v okolí ihiel, bolo mi jasné, že lekár zo mňa nebude. Ani by ma to nebavilo. Naši mi navrhli farmáciu, zdravotnícky obor, inak zameraný, dobrá práca. Natoľko sa mi to zapáčilo, že som sa rozhodla že sa pokúsim stať farmaceutom. Farmácia je zaujímavý obor, multidisciplinárny, mnoho sme sa toho museli naučiť aj z fyziky, biológie a aj samotnej medicíny, nie však až tak do hĺbky. Oslovila ma aj možnosť vedecky sa uplatniť, hoci nakoniec som sa najviac laboratórne vybúrila na vlastnej diplomovej práci. Niečo ma na všetkých látkach a ich účinkoch hrozne zaujalo a stále zaujíma. Ťažko sa mi to opisuje, je to akási túžba spoznať ich čo najviac a naučiť sa znalosti používať. Baví ma to.

 

 

 1. Aký najväčší rozdiel vidíš medzi slovenskými/českými a fínskimi lekárňami?

Najväčší rozdiel je v tom, kto môže lekáreň vlastniť. V SR/ČR sú lekárne na každom rohu, vedľa seba, reťazce, je to podľa mňa biznis. V práci je stres, ľudia nie sú tak priateľskí, a ani sa im nečudujem. Pacienti sú obeťami konkurenčných bojov, a potom sa stáva že za cenu o desať centov vyššiu sú schopní privolať na lekárnika peklo. Pripadá mi, že kvalita zdravotnej starostlivosti i liekov samých je na úkor ceny. Nemožno sa ľuďom potom čudovať, že lekárnikom nedôverujú. Neviem, či z toho viniť „systém“, ako sa vraví. Z veľkej časti je podľa mňa naše zdravotníctvo skorumpované a neslúži ľuďom, lekári sú vykorisťovaní, ľudia nespokojní. Lekárnik si vypočuje mnoho príbehov.

Vo Fínsku sú lekárne regulované štátnou autoritou, ako  počet tak i rozloženie. Myšlienkou je pokryť lekárenskou starostlivosťou celú zem, tak aby bola zabezpečená optimálna prístupnosť ľudí k liekom. Majiteľ lekární musí byť farmaceut s magisterským vzdelaním, ktorý je vždy zvolený z viacerých kandidátov vo výberovom konaní, čo organizuje práve autorita. Lekáreň následne odkúpi od odstupujúceho majiteľa. Píšem s magisterským vzdelaním preto, lebo vo Fínsku je možnosť podstúpiť iba bakalársky program farmácia, ktorý zahŕňa všetko potrebné pre samostatný výdaj liečiv, prípravu a podobne. Všetko, akurát nie tak veľmi do hĺbky, ako sme sa učili napr. my v Brne na magisterskom. Bakalári však nemôžu vlastniť lekáreň.

Tým, že tu neexituje tak silné konkurenčné prostredie, sú ľudia jednak naučení na ceny liekov a nemusia sa obávať že „lekáreň o ulicu ďalej to bude mať o trochu lacnejšie“. V mnohých prípadoch nemajú na výber, pretože ďalšia lekáreň je 30 – 40 km vzdialená. To však neznamená že ich vláda vykorisťuje, alebo stanovuje iracionálne vysoké ceny. Práveže nie. Lieky sú drahé, ľudia však dostávajú rôznu podporu, rôzne úhrady. Je tu iný sociálny systém, v mnohom, ak nie i vo všetkom je oveľa vyspelejší od toho „nášho“ slovenského. Musím však povedať že to je môj názor, celý sociálny systém zas až tak dobre nepoznám, a úprimne sa do toho občas vôbec nerozumiem.

Na základe toho môžem zhrnúť, že tu som v práci spokojnejšia.

leto vo Fínsku
jedno z tisících fínskych jazier

 

 1. Rozpomenieš si na nejaké trapasy, ktoré sa ti stali v lekárni?

Jasné! Radšej by som si na nespomínala, avšak samozrejme na čo sa nedá zabudnúť? Na to, na čo by sme najviac chceli! Stáva sa mi že netuším, čo odo mňa pacient chce, pretože ešte nerozumiem všetkému. Jeden starší pán, kolegyne mi neskôr povedali že je trochu svojský, trochu šiši, sa ma pýtal na tabletky, ktoré by mali byť vraj podľa televízie už bez predpisu. Pýtam sa čo to má byť za tabletky, že to zistím od kolegýň, pretože si nie som istá, čo to je. Vysvitlo že sa ma pán priamo pýtal, či už dostane tie tabletky na „stvrdnutie penisu“ bez  receptu, lebo v telke to hovorili. Moja šéfka našťastie dobehla a vyriešila to za mňa. Pán nám to síce nechcel veriť, no Viagru bez receptu od nás nedostal. Ale sme sa rehotali. Je to trochu nepríjemné lebo človek si až spätne uvedomí ako asi musel v danej situácii vyzerať, čo ale narobím.

Väčšinou sa však z podobných príhod šikovne vykecám, pretože mám vraj silný slovanský prízvuk, a ľudia vždy špekulujú odkiaľ som asi prišla. Poviem proste, že nerozumiem, ale že zistím o čo ide, a že som rada, že sa môžem niečo nové naučiť. Ľudia sú tu v malom mestečku, kde robím, veľmi priateľskí, čo vie človeka potešiť a povzbudiť.

 

 

 1. Ako ťa vnímajú kolegovia v práci?

Moji kolegovia, respektíve kolegyne, sú skvelé. Nesmierne priateľské, veľmi trpezlivé a ochotné na mňa hovoriť pomalšie, jasnejšie, všetko mi aj viackrát vysvetliť. Myslím si, že aj pre nich to musí byť výzva, avšak už sme sa naučili spolu super komunikovať, samozrejme po fínsky! Prijali ma neskutočne dobre, až som sa čudovala, nakoľko sa o Fínoch hovorí ako sú spoločensky nesvoji a podobne. To si myslím že sa týka viac pánov – uvidíme, máme nového kolegu. Ale som im naozaj vďačná, a hlavne šéfke že si trúfla vziať do práce cudzinca, ako som ja.

Ruovesi
jedno z tisících fínskych jazier

 

 1. Získala si titul v Čechách. Čo musíš teraz spraviť, aby si vykonávala túto profesiu aj vo Fínsku? Ako to funguje s uznaním titulu?

Celý proces uznávania titulu je veľmi finančne i časovo náročný. Človeka môže vyjsť až na pomaly tisíc eur. Základným predpokladom je získanie dostatočného jazykového certifikátu (úroveň B1-B2). To je aj hlavný dôvod, prečo momentálne pracujem ako „technik“ v lekárni, teda ako pomocník. Na základe jazykového certifikátu potom autorita zvaná Valvira posudzuje uznanie odborných kvalifikácií a udelenie licencie pre výkon povolania. Celý proces môže trvať niekoľko mesiacov.

 

Fínsky bonus

Akí ľudia sú Fíni? + ultrakrátky slovník fínskeho jazyka

O tom, akí Fíni sú, by som mohla napísať slohovú prácu, ak nie rovno nejakú kvalifikačnú. Stručne by sa dalo povedať, že sú veľmi priateľskí, jazykovo vzdelaní a skromní. Mám zatiaľ veľmi pozitívne skúsenosti, všetci ma ako cudzinca vítajú a cenia si, že sa snažím hovoriť ich jazykom a pracovať. Je pravda, že v mestečku, kde bývam, bývajú väčšinou starší ľudia, preto v lekárni nebýva až taký zhon a ľudia trpezlivo čakajú. Myslím si že z časti sú zvyknutí na systém „vuoronumero“, resp. poradové čísla. Keď príde na radu ich číslo, sú vybavení. Ľudia nebývajú extrémne nervózni, ako občas na Slovensku alebo v Česku, pretože ak by chceli ísť do inej lekárne, museli by cestovať zopár desiatok kilometrov.

Tu vo Fínsku je ustálený pojem fínske „sisu“. Znamená to niečo ako fínska schopnosť prežiť extrémne tvrdé a kruté podmienky – chlad, tma, osamotenosť. Pojem pochádza zo Zimnej vojny, v ktorej Fíni vo veľmi krutých podmienkach dokázali odolať ruským vojskám, a sú na to patrične hrdí. To ma privádza k ďalšej dôležitej vlastnosti – Fíni sú veľmi hrdí národ. Na svoju domovinu, na veteránov, ktorí kruto bojovali, aby získali slobodu, a nakoniec aj nezávislosť. Sú hrdí byť Fínmi a podľa mňa majú na čo byť hrdí. Médiá to však preháňajú a v novinách potom píšu veci ako – titulka – FÍNSKA LOPATA V SLÁVNOM AMERICKOM FILME MARŤAN.

Na tom sa človek naozaj len zasmeje. Niekedy Fínom ich hrdosť závidím a želám si, aby aj Slováci boli tak hrdí na svoj národ. Je však občas ťažké prísť na to, na čo byť hrdý.

O Fínoch sa hovorí aj to, že ťažko formujú veľké priateľstvá. Celkom som s tým ochotná súhlasiť, nakoľko ešte žiadnych poriadne nemám, respektíve jedna dobrá kamarátka sa našla, samozrejme Slovenka. Fíni nekonverzujú o maličkostiach. Pred tým, než som prišla do Fínska, čítala som si o Fínoch na internete. Vyčítala som jednu špecifickú vec, ktorú som následne v praxi overila – ticho vo Fínsku nie je divné. V tichosti niekedy strávim celú obedňajšiu prestávku aj napriek tomu, že oproti mne sedí niektorý z mojich kolegov. Nikomu to nie je zvláštne! Hlavne keď človek robí s ľuďmi, trochu ticha občas človeku prospeje.

Fíni sú vďačný národ. Vďačný za svoju slobodu, a rovnako aj v obchode poďakujú aj zo tri, štyri krát. Konverzácia potom vypadá následne:

Zákazník mi podá štítok so sumou.

 • Ja: „Kiitos.“ Poviem sumu.
 • Zákazník: „Kiitos, maksan kortilla.“ („Ďakujem, zaplatím kartou.“) Strčí kartu a zaplatí. Podávam bloček.
 • Zákazník: „Kiitos!“
 • Ja: „Kiitos, heihei!“
 • Zákazník: „Kiitti, moi!“ (pozn. kiitos znamená ďakujem, kiitti ak správne chápem niečo ako díky).

Na záver som sľúbila niečo vtipné z jazyka! Vždy sú vtipné slová v ktorých sa opakujú podobné skupiny písmen, alebo sú slová proste nevysloviteľné:

 • vastustus, kyky, lämpimämpi (ä sa vyslovuje približne ako slovenské ä), hääyöaieuutinen

Fínština je jazyk zaujímavý v tom, že je možné pozliepať dohromady rôzne kratšie slová a vznikne dlhšie slovo, niekedy veľmi zložité: järjestyssäännöt (áno, počet písmenok je správny), lohikäärme (v preklade drak, lohi je však losos a käärme had – lososhad)

Fínština je veľmi kontextový jazyk. Veľmi známa i na internete je veta „Kuusi palaa.“, ktorá má okolo deväť významov, závisí potom len od kontextu, o čom dotyčný hovorí. Významy: Smrek horí. Smrek sa vracia. Mesiac horí. Mesiac sa vracia. Šestka horí. Šestka sa vracia. Šesť z nich horí. Šesť z nich sa vracia. Šesť kúskov.

Podobné: „Vihdoin vihdoin vihdoin.“ Konečne som sa vyšvácal brezovou vetvou.“ Význam tej vety spočíva v tom, že Fíni sa v saune švácajú po chrbte zväzkom brezových vetvičiek. Aj napriek tomu že to asi znie odradzujúco, po vyskúšaní môžem povedať, že je to veľmi príjemné. Zväzok sa nechá chvíľu máčať vo vode, potom príjemne ochladí a zároveň prekrví kožu.

Ťažko sa mi opisuje výslovnosť ale pokiaľ Vás naozaj zaujíma, stačí si otvoriť Google prekladač a nechať ho prečítať slová typu:

löyly, hylly, yö, vyotärö, äkkiä,  – úprimne doporučujem si to vypočuť! => translate.google.sk/

 

 

Kiitos Veronike za jej skvelý rozhovor ( a poskytnuté fotografie), na ktorý si našla čas. 🙂

Bára.