Daniel Ďurčanský: Zo zeme ku hviezdam

Keď v niečo silne veríte, celý vesmír sa spojí, aby sa vám to splnilo. Chcete živý dôkaz k tomuto tvrdeniu? Ja ho mám. Rozhovor s pilotom dopravných lietadiel Danielom Ďurčanským, v ktorom vám prináša odpovede na otázky ako sa stať pilotom, čo vyžaduje zdravotná spôsobilosť, ako dbať o svoje zdravie a najmä ako ani v najtemnejších chvíľach nesmiete prestať veriť vo svoj sen.

profilovka
Daniel Ďurčanský, pilot Boeingu 737

Čo má spraviť človek, ktorý sa túži stať pilotom?

Začať lietať. Začínaš ako Batman – zo strašiaku a s plachtou okolo krku. (smiech) A teraz vážne. Najskôr si musíš spraviť licenciu na prvý stupeň, ktorým je motorové lietadlo. Jedná sa o PPL – Private Pilot License, na ktorú je potrebné nalietať 45 hodín a stojí okolo 6500€. Musíš sa naučiť teóriu, ktorá zahŕňa aerodynamiku, meteorológiu, predpisy atď. K tomu sa robí praktická časť výcviku. Lietanie zahŕňa základné zatáčky, stúpanie, klesanie, počas čoho ťa naviguje inštruktor. Takto sa naučíš pracovať s lietadlom. Následne pokračuješ nálet okruhov. Jeden okruh tvorí: vzlet, zaradenie do okruhu, pristátie a stále dokola. Zakončíš to sólo jazdou, v ktorej ťa inštruktor naviguje zo zeme. Potom pokračuješ navigačnými letmi. Lieta sa prevažne Slovensko – Česko, ale aj do Chorvátska alebo niekde pomimo. Vďaka tomu sa naučíš dobre komunikovať v angličtine.

 

„Lietam na Boeingu 737. To je môj splnený sen. A sny si treba plniť.“

 

Spravil si niekedy nejaký trapas? Navigovali ťa do Brna a ty si to nechtiac strhol do Bratislavy?

Mne sa takýto kiks nestal. Nemal som žiaden trapas, ktorý by som si zapamätal. Som dokonalý :D.

Spomínam si, že raz som naháňal západ Slnka. Dosadol som presne 33 sekúnd pred západom
(pozn. redak. – po západe Slnka sa smie lietať iba na dráhach, ktoré majú riadenie – Bratislava, Košice, Sliač. V tomto prípade sa robila inštruktáž na letisku Dolný Hričov).

 

Ponoril si sa do tejto práce natoľko, že lietaš na veľkých strojoch. Čím ťa najviac oslovila táto práca?

Začínal som s paraglidingom, keď som mal 16 a zapáčili sa mi výhľady. Následne to vystriedala zodpovednosť, keď som pracoval ako inštruktor paraglidingu. Potom som začal PPL výcvik na lietadlá a vytvoril som si na tom závislosť. Proste to mám rád a človek by sa mal živiť tým, čo má rád. Stále je to práca, ale nie taká, ktorá ťa bude ubíjať. Človek sa musí stále učiť. Neznášam stereotypnú robotu. Tu sa stále musí niečo riešiť, počasie môže byť vrtkavé. Stretávam sa neustále s novými skúsenosťami, s niečím novým.

paragliding
Paragliding

 

Kde všade si lietal? Máš doma zavesenú mapu so špendlíkom v každom navštívenom štáte?

Na toto je výborný Facebook. Tam, kde si spravíš fotky, vytvorí špendlík a zaznačí na mapu. Európu som prešiel asi úplne celú – Portugalsko, Španielsko, Francúzsko, Česko, Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Taliansko…

Mimo Európu to boli – Salalah, Tel Aviv, Moskva. V zime sa chodí do Kanady – Regina, Winnipeg, Saskatoon… Chodíme aj na pobyty do Tel Avivu, na Maledivy a veľa lietame aj v Indii. Teraz pôjdem na mesiac do Omanu. V poslednej dobe som rád doma. Keď človek veľa cestuje, tak sa mu začne cnieť.

 

mapy-europa-dano
Facebook mapa navštívených miest

 

Aké zdravotné podmienky musíš spĺňať, aby si mohol vykonávať túto prácu?

Musíš si spraviť prvú triedu zdravotnej spôsobilosti, ktorá sa skladá z dvoch častí. Prvá je psychologická časť s psychotestami – motorika, hádanky, chytáky, psychohry, kde sa ťa 1000x spýtajú jednu otázku rozdielnym spôsobom. Druhá časť je zdravotná. Začína odberom krvi, čo je moja „obľúbená časť“. Najskôr ma takto scedia… Kedysi mi po odbere bývalo neskutočne zle a išiel som odtiaľ rovno na EKG. Teraz chodievam na prehliadku do Prahy, kde máme vlastného lekára. Som pokojný a nemám ani syndróm bieleho plášťa. Vôbec nevnímam, že som na prehliadke.

Psychotesty robíš len raz za život. Fyzické každý rok a po 40 roku veku každého pol roka.

 

Čo by mohlo teoreticky ohroziť vykonávanie tejto profesie?

Zranenie, kde ti niekto vypichne oko, cukrovka… Najčastejšie sú infarkty, ale tiež závisia od typu. Potom nadváha, ktorá nie je dobrá na srdce. Za tú nás lekár „zvozí“. Hlavne mávame veľa stresu. Naháňame časy a meškania a k tomu počasie. Okuliare mať môžeme. Problémom môžu byť aj rôzne stroje ako napríklad kardiostimulátor. Máš predsa drahý stroj a 200 ľudí na palube, takže na zdravie je to náročné povolanie. V skratke, musíš mať tri veci: dostatočnú motiváciu, peniaze a dobré zdravie.

„V skratke, musíš mať tri veci: dostatočnú motiváciu, peniaze a dobré zdravie.“

 

Akým športom sa venuješ v rámci fyzickej kondície?

Tancujem, behám a chcem začať plávať. Zháňam dobrú inštruktorku.

Inzerát: 20 – 25 rokov, pekná, šikovná, platím v hotovosti, na cene sa dohodneme. Napíš na FB: Daniel Ďurčanský

K tomu sa snažím pridať pravidelné posilňovanie.

profilovka-dva
Daniel Ďurčanský

 

cover-dva
Výhľad z kokpitu

Keby si nerobil prácu pilota, čo iné by si si dokázal predstaviť?

Nič. Neviem si predstaviť, čo iné by som robil. Na jednu stranu si nadávam, že mám lietania veľa, na druhej strane si neviem predstaviť nič iné. Možno jedného dňa podnikanie popri lietaní. Chcel by som, aby sa mi z lietania jedného dňa stala „bokovka“, aby bolo opäť mojím hobby. Keď si budem chcieť ísť zalietať, pôjdem. To je môj súčasný cieľ. Teraz premýšľam, v čom sa dá dobre podnikať a investovať.

lietadlo-vyse-hlavy
Lietadiel má Danko občas vyše hlavy

 

Čo je potrebné v rámci vzdelania?

Stačí maturita, ale úroveň, aby si to všetko zvládla, niekedy prevyšuje vysokú školu alebo je minimálne na jej úrovni. Po PPL si žiaci  nalietavajú hodiny a popri tom si robila ATPL teóriu (Airline Transport Pilot Licence). Skladá sa zo 14-tich predmetov, množstva nervov a pravidelného učenia. A tolerantnú priateľku, ktorá to všetko prežije. Vlastne v tom čase najlepšie žiadnu –  je to náročné. Na Slovensku sa ATPL vyučuje v angličtine, v Čechách v angličtine a češtine. Odporúčam robiť to v angličtine, lebo s týmito frázami sa bude pilot neustále stretávať. Ako sa hovorí: ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Pilot potom nemusí loviť frázy v slovníku.

 

Máš ukončenú aj vysokú školu?

Som bakalár. Predtým, než som v tom čase dostal možnosť lietať, som prežíval zlé obdobie. Pilotov bol akútny prebytok a všetci prepúšťali. Lietal som ako inštruktor. Lietal by som vtedy pokojne aj na metle, bolo mi to jedno. Lepšie než sedieť na zemi. Pripravoval som sa aj na pohovor, ktorý našťastie vyšiel.  Lietam na Boeingu 737. To je môj splnený sen. A sny si treba plniť.

 

Dodatok redaktorky:
Daniela poznám už veľmi dlho. Celý ten čas nehovoril o ničom inom, len o tom ako bude lietať na Boeingu. Nekonečné motivačné YouTube videá z kokpitu lietadla, ktorými ma zvykol mučiť, padli v jeho prípade na užitočnú pôdu. To, že sa mu po rokoch podarilo splniť si svoj sen, je skutočne Veľká Vec. Spolu so svojimi čitateľmi mu želám len to najlepšie. Aby všade našiel svoju cestu, ako v práci, tak aj v súkromí 🙂 .
Barborka.

 

 

Za fotky ďakujem Danielovi Ďurčanskému

Titulná fotka: zdroj fotobanka