11 vecí, ktoré sa oplatí vedieť o káve

1.10. je deň s veľkým D. Medzinárodný deň kávy. Na počesť tohto môjho každodenného kyslíku prinášam zaujímavosti o káve a niekoľko výrokov, s ktorými sa kávičkári stotožnia. Ak je aj vašou krvnou skupinou kofeín, určite čítajte ďalej.





 1. Tancujúce kozy! Legenda hovorí, že etiópski pastieri si prvýkrát všimli účinky kofeínu, keď videli ako ich kozy sa „roztancovali“ po zjedení kofeínových bobúľ. /Aj zo mňa sa občas po kofeíne stáva tancujúca koza…/
 1. Pôvodne sa káva jedla. Africké kmene zmiešavali kofeínové bobule s tukom, čo vytvorilo energické cukríky!

stories3

stories4

 1. Vzostup Islamu sa spája so zlepšením popularity kávy. Náboženstvo síce zakázalo pitie alkoholu, ale kávu tolerovalo.
 1. Opasok kávových zŕn je oblasť medzi Obratníkom Raka a Kozorožca. V rámci USA je preto Hawaii jediným štátom, kde rastie káva. /konečne dobrý dôvod ísť tam na výlet…/
 1. V 1675, Kráľ Anglicka zakázal kaviarne. Tvrdil, že sú to miesta, na ktorých sa stretávajú ľudia, aby proti nemu tvorili konšpirácie. /Po tomto zákaze tak určite aj robili. Ak by som žila v tom čase, som na čele konšpirátorov. Káva sa jednoducho nezakazuje!/
 1. 70% sveta konzumuje kávu Arabica, ktorá je jemná a aromatická. Zvyšných 30% pije Robustu, ktorá je trpkejšia a má o 50% viac kofeínu.
 1. Káva rastie na stromoch, ktoré dokážu vyrásť až do 10 metrov, ale pestujú sa iba do výšky 3 metrov, aby sa ľahšie zbierali.
 1. Kávové zrno je v skutočnosti vo vnútri jasne červenej bobule. Bobule sa zbierajú, sušia a olupujú, kým neostane len zelená bobuľka. Ak sú olúpané, zrná sa pražia na teplotu 260°C. Po pár minútach zrnko pukne a zväčší sa. Po pár minútach pukne znova, čo znamená, že zrnko je hotové a pripravené naplniť svoj osud.

stories1

stories2

 1. Káva je druhá najpredávanejšia plodina na Zemi. (Prvú priečku má ropa).
 1. George Washington vymyslel instantnú kávu. Ale! Tento George bol Belgický muž žijúci v Guatemale, nie prezident. Vymyslel ju v 1906.
 1. Mágia kofeínu: V mozgu sa nachádzajú receptory, ktoré po spojení s adenozínom vyvolajú ospalosť. Keď sa objaví zázračný kofeín, obsadí tieto receptory a adenozín ostane na ocot. Hypofýza to považuje za pohotovostný stav a nakáže žľazám produkovať adrenalín. Zároveň zvýši level dopamínu. Výsledok? Radosť z kávy!

 

…rozprávka, no čo viac dodať. Musím sa v náhlom návale slasti verejne poďakovať pestovateľom kávy a jej distribútorom. Vďaka nej som prešla cez niekoľko rokov vysokej školy a drvivej väčšiny strednej školy. Len vďaka nej niektorí ľudia ešte stále chodia po svete, lebo deň sa po šálke kávy stal tak nádherným, že bolo škoda ho kaziť vraždami. Len vďaka nej môžem písať články a prinášať Vám obsah.

stories

Zdroj voľného prekladu: http://theoatmeal.com/comics/coffee