Dr. House: Liečba červami?

Seriál Dr. House: Fikcia vs. realita

Terapia červami?

 

V diele Dr. Housa sa vyskytne veľmi zaujímavý prípad. Pacient trpí Crohnovou chorobou, ktorú mu pomáhajú zvládať červíky. Tento prípad nie je len science-fiction americkej televízie. Je založený na vedeckom výskume z roku 2015. Ako je to možné? Môžu červy pomôcť zvládnuť aj iné diagnózy? Dozviete sa v článku.

Červy

Na svete sú milióny ľudí infikovanými cudzopasnými červami. Vyskytujú sa najmä v rozvojových krajinách. Na človeka sa prenášajú prevažne kontaktom s infikovanými exkrementami, buď cestou infikovanej vody, bosou chôdzou na kontaminovanej zemi, neumývaním si rúk alebo požitím zle umytého ovocia a zeleniny.

Červy sa dostávajú prevažne do tenkého čreva, kde spôsobia symptómy ako krvné straty, hnačky, bolesti brucha, zlú výživu…

Na prvý pohľad to znie ako niečo, čomu sa bude chcieť každý jedinec vyhnúť, avšak niektorí ľudia sa nimi nakazia naschvál, aby im pomohli kontrolovať symptómy chronickej choroby.

rony-hrad-cervik-jpg-web

Hygienická hypotéza

Parazity sa vyvíjali spolu s imunitným systémom cicavcov vyše miliónov rokov. Ich schopnosť potlačovať imunitnú odpoveď by mohla pomôcť kontrolovať niektoré zápaly v ľudskom tele.

Prvá správa o spojení mestského prostredia a alergií pochádza už zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Porovnáva mestské prostredie s dedinským, kde sa nákazy baktériami, vírusmi a červami vyskytovali častejšie. Hygienická hypotéza teda hovorí, že zníženie vystavovanie detí infekciám a vyšší hygienický štandard môže viesť k zvýšenému riziku alergických ochorení v dospelosti. Neskôr sa hypotéza rozšírila aj na autoimunitné ochorenia.

Terapia červami

Terapia sa využíva pri chorobách ako je Crohn, roztrúsená skleróza, astma, atopia alebo ulcerózna kolitída. Na ich liečbe pomáhajú tým, že zabraňujú odpovedi imunitného systému, ktorá zredukuje zápaly.

Na začatie liečby sa pacient infikuje injekciou vajíčok alebo vypije niekoľko dávok tekutiny s vajíčkami. Samozrejme nasleduje dôkladné monitorovanie, aby pacient dôsledkom liečby neochorel.

Riziká?

Časom môžu červy spôsobiť vedľajšie nežiadúce účinky ako nedostatok červených krviniek a bielkovín čím sa u niektorých ľudí rozvíjajú poruchy myslenia a rastu. Dajú sa zvládnuť doplnkovými liekmi, napríklad dodávanie železa na anémiu.

Štúdia terapie červami na Crohnovu chorobu

Zatiaľ sa potvrdilo, že u myší a potkanov sú infekcie červami schopné inhibovať imunitnú odpoveď. U ľudí sa na výskumoch pracuje. V roku 2013 klinický výskum zistil, že u ľudí to nefunguje, u ďalšieho menšieho výskumu pomohol len niekoľkým pacientom a dvom dokonca prihoršil. Podľa najnovšej teórie pomáha vystaveniu sa červom ešte PRED vypuknutím ochorenia alebo v mladom veku. Zároveň musí byť zistený vhodný druh červov, charakter infekcie, dávka a akútne alebo chronické trvanie. Ako vždy, zase sú nutné ďalšie výskumy.

 

 

Zdroj:

http://www.healthline.com/health/crohns-disease/hook-worms#3

http://www.cbsnews.com/news/parasitic-worms-treat-gut-illnesses-crohns-disease-ibd/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4374592/

 

SPOILER:

(6. Séria, 8. Epizóda, názov Teamwork)