Za stážou v nemocnici cestovala až do divokej Brazílie!

Cestovanie je zábavná vec, najmä ak idete za nejakým účelom a nie flákaním. Dominika Jelínková sa rozhodla odísť do ďalekej Brazílie a skúsiť si prácu v tamojšej nemocnici. Využila pomoc IFMSA, zbalila kufre a na 6 týždňov jej nebolo. Čo si odniesla z tohto nezabudnuteľného zážitku? Zistite v našom československom rozhovore nižšie.

escadaria-selaron
Dominika na Escadaria – Selaron

Toto leto si strávila 6 týždňov v Goiânii (dvojmiliónové mesto vo vnútrozemí Brazílie). Za akým účelom si cestovala cez celý Atlantik?

Za letní medickou stáží. A taky za nezapomenutelnými zážitky, samozřejmě.

Prečo práve Goiânia?

To upřímně řečeno ani já sama nevím. Při výběru měst, která bych preferovala, jsem zaškrtla Rio de Janeiro (pochopitelně), avšak nejspíše z kapacitních či jiných důvodů mi bylo přiděleno jiné město. Nebyl to tedy záměr, ale náhoda.

rio-copacabana
Rio – Copacabana

rio-letadlo

Mala si možnosť vyskúšať si prácu v nemocnici v Čechách a v Brazílii, v čom vidíš najväčšie rozdiely?

Rozhodně v úrovni zdravotní péče. V Brazílii je vám poskytnut takový servis, na jaký máte nárok, což se odvíjí od typu vašeho pojištění. Pokud patříte do vyšších vrstev a neváháte za zdravotní zákroky zaplatit jmění, je s vámi zacházeno jako v rukavičkách, pakliže však nemáte možnost dovolit si vysoké pojištění, nemůžete počítat s kdovíjakými podmínkami. Taktéž nemocnice a kliniky se dělí na soukromé a veřejné, přičemž soukromé připomínají spíše luxusní hotely, zatímco v těch veřejných to vypadá tak, jak by asi většina z vás čekala, že to bude v nemocnici v Jižní Americe vypadat. Ano, přesně tak, nic moc…

Z čoho by sme si mali brať príklad? rio

Z toho, že často to není ani tak o tom, jaké máme prostředky, ale o tom, zda chceme opravdu pomoct. A taky bychom se měli inspirovat v přístupu ke studentům medicíny. Nevím, možná jsem měla jen štěstí, ale v Brazílii jsem se nikdy nesetkala s neochotou ze strany personálu nemocnice. Tím nechci nijak hanit české lékaře a sestřičky, ale bohužel už se mi stalo, že jsem se cítila nepatřičně, protože mi doktor, který mě měl učit, dával poměrně najevo, že ho svojí přítomností obtěžuji. Situace během mé stáže byla naprosto opačná, doktoři s námi komunikovali prostřednictvím aplikace Whatsapp, informovali nás o nadcházejících operacích, poskytovali nám materiály ke studiu, hovořili s námi o problematikách různých případů a celkově nás brali jako sobě rovné. Úsměvy a objetí byly samozřejmě součástí, ale to už bychom chtěli po českých doktorech moc.

Čím ťa najviac zaujala tamojšia kultúra? Aké rozdiely vidíš medzi Brazíliou a Českou republikou?

Těch je tak velké množství, že ani nevím, kde začít. Brazilci jsou neuvěřitelně přátelský a otevřený národ, což asi nikoho nepřekvapí, ale na druhou stranu jsou ohromně zodpovědní a pracovití, z čehož jsem byla zpočátku v úžasu, protože jsem si říkala, že to bude jako ve Španělsku a jiných jižanských zemích – zkrátka „mañana“. Samotná Brazílie je velmi odlišná od Evropy, člověk se tam musí mít neustále na pozoru, vyhýbat se nebezpečným čtvrtím a nejlépe nechodit vůbec v noci po ulici. Zní to zvláštně, ale cennosti jako mobil, peníze a kreditní karty je lepší mít schované pod oblečením, ozbrojené krádeže tu nejsou ničím neobvyklým, a to ani za bílého dne. Avšak pokud se budete držet bezpečnostních zásad, nemusíte se příliš bát.

14360374_10208570305632693_346607824_o

Aká najbláznivejšia vec sa ti tam stala?

Ono to bude znít asi jako klišé, ale celá Brazílie byla bláznivá, a to doslova od začátku do konce, počínaje tím, že mi ve Frankfurtu málem uletělo letadlo, a konče střelbou, kterou jsme slyšeli z vedlejší ulice poslední noc v Goianii, když jsme čekali na taxíka. Mezitím se toho udála spousta – výlet na vodopády, víkend v obřím aquaparku, tři dny v Riu a nespočet večírků s Brazilci a ostatními stážisty. Hodně bláznivý byl teda let do Ria, kdy jsem si poprvé v životě myslela, že v letadle umřu, protože samotný průběh letu byl šílený a přistávací dráha navíc začínala a končila oceánem – vygooglete si “Santos Dumont airport” a pochopíte.

Aký postup by si odporúčala študentom, ktorý chcú takto vycestovať?

K tomu, aby vám byla přidělena zahraniční stáž, budete potřebovat nasbírat co nejvíce bodů prostřednictvím aktivit v rámci IFMSA projektů. Dále je nutno složit Národní jazykový test, který se koná v listopadu, a taktéž z něj vytěžit co nejvíce bodů. Oba bodové obnosy se poté sečtou a dle vašeho percentilu vám nakonec bude přidělena jedna z vámi preferovaných zemí, pokud budete mít štěstí. Co se týče vlastní přípravy, je určitě dobré zapracovat na angličtině, případně na jazyku, kterým se v dané zemi mluví. No, a pak už jen koupit letenky a těšit se.

ifmsa-beach-project-rio
IFMSA

Kam sa chystáš nabudúce?

Těžko říct, kam mě vítr zavane, nebylo by ovšem špatné otočit kormidlem a podívat se prozměnu na východ. Fascinuje mě Japonsko, především svojí přenádhernou přírodou a nezaměnitelnou kulturou, avšak nepohrdla bych ani Vietnamem či Indonésií. Do Brazílie se však chystám rozhodně brzy znovu, za kamarády a doktory, kteří mi už teď moc chybí.

Ďakujem Dominike veľmi pekne za skvelý rozhovor.

Vaša Barbora Šimašková