Môže transplantovaný orgán zmeniť osobnosť príjemcu?

Darcovia orgánov môžu robiť viac, než len zachraňovať životy. Môžu dávať „nový život“ príjemcom týchto orgánov. Najčastejšie transplantované orgány zahŕňajú rohovku, obličky a srdce. Podľa teórie bunkovej pamäte srdce uchováva pamäť v kóde nervových buniek, čo má za následok prenos niektorých spomienok z darcu na príjemcu.

Transplantácia srdca & bunková pamäť

Fenomén bunkovej pamäte, hoci stále nie je 100% vedecky potvrdený, podporuje množstvo vedcov a lekárov. Novo-získané správanie a emócie sú spôsobené kombináciou spomienok z neurónov darovaného orgánu. Najviac podozrivé  z prečinu uchovávania bunkovej pamäte sú srdcia. V štúdii publikovanej v Quality of Life Research výskumníci spovedali 47 pacientov, ktorí získali srdce transplantáciou počas dvoch rokoch vo Viedni, Rakúsku. Výskumníci zistili nasledovné: 79% pacientov nemalo pocit straty svojej osobnosti po chirurgickom výkone, 15% cítilo zmenu osobnosti kvôli životu ohrozujúcej situácii, akým táto transplantácia je a 6% potvrdilo radikálnu zmenu osobnosti. Na ďalšie potvrdenie budú potrebné ďalšie výskumy.

 

Na univerzite na Hawaii v Honolulu sa výskumníci snažili zhodnotiť, či zmeny osobnosti sú zhodné so spomienkami darcu. Sústredili sa na 10 pacientov, ktorí získali srdce transplantáciou a našli 2-5 zhodných paralel na jedného pacienta a jeho darcu. Zmeny boli, mimo ďalších zážitkov, pozorované v jedle, hudbe, umení, sexuálnych, kariérnych a voľno časových preferencií. V štúdii dostal pacient srdce muža, ktorý bol strelený do tváre. Tento príjemca neskôr uvádzal, že sa mu sníva o horúcich lúčoch svetla, ktoré mieria na jeho tvár.

 

Okrem vedeckých štúdii, existuje niekoľko reálnych prípadov, ktoré podporujú teóriu bunkovej pamäte. Claire Sylvia, ktorá dostala srdce od 18-ročného mladíka, čo tragicky zahynul na motorke, získala po zákroku neskutočnú chuť na pivo a kuracie nugetky. Zároveň začala mať opakujúce sa sny o mužovi menom „Tim L“. Po ďalšom pátraní zistila, že meno darcu srdca bolo Tim a že miloval všetko jedlo, po ktorom aj ona začala po operácii túžiť.

 

Transplantácia pečene & typ krvnej skupiny

V nedávnom prípade údajnej bunkovej pamäte, austrálske 9-ročné dievča Demi-Lee Brennan zmenila krvnú skupinu po transplantácii pečene od svojho darcu. 9 mesiacov po transplantácii, lekári zistili, že Brennan zmenila krvnú skupinu a získala imunitný systém darcu kvôli kmeňovým bunkám zo svojej novej pečenie, ktoré sa presunuli do kostnej drene. „Väčšina jej imunitného systému sa zmenila na darcovský,“ povedal Michael Stormon, hepatológ, ktorý ošetroval Brennan v detskej nemocnici vo Westmead (reporot AFP). Zmena nastala z O negatívnej na O pozitívnu, pričom obaja rodičia boli O negatívni. Prakticky sa z nej stala chiméra. Tento jav je občas pozorovaný pri transplantáciách kostnej drene.  Brennan teraz žije úplne normálny život.

Originálny report v angličtine: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0707255

 

Pravda vs. výmysel?

To je otázka na zamyslenie. Osobne si myslím, že väčšina vyššie uvedených prípadov je zhoda náhod. Zmena osobnosti po transplantovaní srdca nie je nič nečakané. Po tak traumatickom zážitku určite budú následky. Prípad Brennan je o niečo iný. Nejedná sa priamo o bunkovú teóriu ako ju uvádzajú pseudoplátky, ale o jedinečný prípad chimérizmu. Na druhú stranu, nič nie je nemožné a minimálne mať povedomie o tejto teórii sa určite zíde. Ale všetko je to len môj názor a rada si prečítam tie vaše v komentároch.

 

Barbora Šimašková

 

Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1299456

http://www.medicaldaily.com/can-organ-transplant-change-recipients-personality-cell-memory-theory-affirms-yes-247498

http://skepdic.com/cellular.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18216357?dopt=Abstract

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0707255