Ktorý anatomický atlas je najlepší?

To je otázka, ktorú si za život položí každý jeden študent medicíny (alebo iného príbuzného oboru). Anatómia je jeden z najťažších predmetov , preto sa do anatomického atlasu oplatí investovať čas a vybrať si ten správny. Väčšina medikov si ho necháva na celý život.

 

l243377Netterov anatomický atlas

Netterov anatomický atlas je, dovolím si povedať, klasika. Nebudem klamať, patrí medzi mojich favoritov. Je to najpredávanejší atlas preložený do 16 jazykov.  Pri štúdiu anatómie mi na ňom vyhovovala farebnosť 640 obrázkov a detailné a veľmi prehľadné maľby. Atlas je prerozdelený na kapitoly podľa jednotlivých systémov. Nájdete tu aj množstvo topografických obrázkov,  angiografické CT, RTG aj MRI snímky.

Netter anglicky: MUDrci.sk   &  martinus.sk

Netter česky:  MUDrci.sk  &  martinus.sk

Netter slovensky MUDRci.sk  &  martinus.sk

 

ml157142Sobottuv anatomický atlas

Jeho obsah je podobný Netterovi. Obsahuje vyše 2000 obrázkov, kapitoly sú rozdelené podľa jednotlivých častí tela.

Sobottuv anatomický atlas má v prílohe Tabuľky svalov, kĺbov a nervov, ktoré sa mi zdali prehľadné a praktické. Nemusíte si ich vyrábať sami, máte ich po ruke v peknej brožúre. A hlavne nevážia toľko kíl ako samotný atlas, preto sa jednoducho prenášajú.

MUDrci.sk  &  martinus.sk

 

Sinělnikov

Siňelnikov je stará škola. Je to pekný a spoľahlivý trojdielny atlas, ktorý sa už bohužiaľ nevyrába. Nájdete ho skôr na bazároch alebo u babky na povale. Šťastnejší z vás ho zdedia. Čo sa týka obrázkov, sú podrobné, avšak nie tak farebné ako Netter a Sobotta. To nemusí vyhovovať ľuďom, ktorí si, ako aj ja,  dobre pamätajú hlavne farby.

Obrázkov je množstvo, rozdelenie knihy je opäť podľa častí tela. Atlas obsahuje aj textové komentáre k anatomickým obrázkom.

 

l111155Čihák

Trojdielny atlas nedávno zosnulého českého doktora Radomíra Čiháka. Prvý diel pojednáva o pohybovej sústave, druhý o viscerálnom systéme a tretí je orientovaný na nervovú a kardio sústavu. Každý jeden je doplnený podrobným textom, ktorý je často nad rámec anatomických hodín. Najmä jeho posledný diel – nervová sústava je veľmi podrobný. Textové komentáre k obrázkom sú napísané veľmi zrozumiteľne. Odporúčam na doplnenie, ak nerozumiete niečomu z klasických školských skrípt.

MUDrci.sk  1 , 2 , 3

martinus.sk  1 , 2 , 3

 

ml215832Memorix anatomie

Jednoduchý a prehľadný spôsob, ako sa naučiť anatómiu. Avšak samotný nestačí. Na základ je vynikajúci a na topografickú anatómiu mne osobne vyhovoval najviac. Jednotlivé útvary sú farebne rozdelené a označené číslami. Legenda vedľa obrázkov priradí číslam názvy a ak sa daný anatomický útvar skladá z viacerých častí, vypíše ich pod jeho názov. Ak niečo neviete nájsť v klasickom anatomickom atlase, tu to nájdete oveľa rýchlejšie. Rovnako sa dá vynikajúco využiť na rýchle opakovanie pred skúškou.

MUDrci.sk & martinus.sk

 

l182568Grayov anatomický atlas

Ak poznáte seriál Grey´s anatomy, tak minimálne názov tohto anatomického atlasu vám nebude cudzí. Celosvetový atlas Henryho Graya je klasikou v oblasti anatómie. Prehľadne rozdelený, s popisovým textom k jednotlivým obrázkom. Väčšina vydaní je skôr v angličtine.

martinus.sk

 

l61207Rohen -Yokochi

Tento anatomický atlas veľmi pripomína výstavu Human Bodies. Nie sú tu žiadne kresby, ale fotografie reálnych preparovaných anatomických útvarov. Skvelo sa hodí na pitvy, kedy si uvedomíte, že preparáty nie sú nádherne farebné ako na obrázkoch v iných atlasoch. Skôr je to 50 odtieňov šedej, zelenej a hnedej. Na začiatku možno budete mať problém zistiť, ktorá šnúrka predstavuje aký útvar, ale dôležité preparáty sú farbené. Ak chcete vedieť, ako ľudské telo naozaj vyzerá alebo sa nestratiť na pitvách, tak tento atlas je pre vás vhodný. Na skúšku ale aj napriek tomu odporúčam obrázkové atlasy. Je dôležité mať hlavne poriadok z anatómie v hlave.

MUDrci.sk

martinus.sk

 

ml268Atlas topografické anatomie

Ak spomíname  topografiu, tak Werner Platzer je v nej priebojník. Tento spratný topografický atlas som si ako jediný brávala na pitvy. Traduje sa, že ho využíva mnoho chirurgov pri svojej práci na rýchle zopakovanie anatómie. Jednotlivé preberané topografické krajiny sú farebne odlíšené od čiernobieleho okolia, preto sa málokedy stane, že niečo neviete nájsť. V kresbách sa výborne orientuje.

MUDrci.sk

martinus.sk

 

Každý jeden medik si anatomický atlas musí vybrať podľa svojho gusta. Všeobecné odporúčanie je: „Choď do knižnice a každý jeden atlas si prelistuj. Uvidíš, ktorý ti najviac sadne.“

Ak si nejaký atlas potrebujete naozaj nutne kúpiť, podľa mňa Netterom nič nepokazíte. Nie je najpredávanejší len tak pre nič za nič.

 

Budem rada, ak mi dáte nejaké svoje ďalšie názory/odporúčania na atlasy dole do komentárov. Ktorý je podľa vás najlepší? Určite to niekomu pomôže.

 

Vaša Barbora