Lietajte v tom s nami

Zuzana Gáborová pravidelne dokazuje, že adrenalín nie je len pre veľkých silných chlapov, ale aj krásne nevinné žienky. Jej najväčším hobby je skákať z lietadla. Ak sa aj vám nič nedarí a tvrdíte, že si to chcete skočiť, prečítajte si rozhovor s parašutistkou Zuzkou a zistite ako na to.

Čo ťa doviedlo k parašutizmu? 

Medzi nami nazývame ľudí ako som ja „letiskové dieťa“. Už ako malá som chodievala s otcom – parašutistom na letiská, kde som sa motala paragánom popod nohy, váľala som sa po rozbalených padákoch a hrala sa s ostatnými deťmi na schovávačku v sklade padákov. V podstate som vyrástla na pristávacej ploche. V 16. ma otec naučil skladať padáky a odvtedy (od roku 2009) som strávila na letisku každý víkend. Cítila som sa tam ako doma, napriek tomu, že ostatné osadenstvo bolo odo mňa o generáciu staršie. Večery sme trávili pozeraním bláznivých videí z ich zoskokov. Jedného dňa ma jednoducho prestalo baviť dívať sa na ostatných a chcela som tie bláznivé okamihy a pocity šťastia zažiť na vlastnej koži.

ja

Nazývaš to bláznivými okamihmi. Povedz nám, čo je na skákaní najlepšie?

Ja to ani neviem popísať. Ten pocit keď ti adrenalín prúdi žilami… Vyznie to asi trošku spirituálne, ale najúžasnejšie na skákaní je zdieľať tú radosť s inými, baviť sa spolu vo vzduchu, usmievať sa na seba, smiať sa na nepodarenom kúsku –  a to všetko v 50 sekundách. Samozrejme aj samostatný zoskok má niečo do seba, ale mňa najviac baví skákať v spoločnosti iných.

Najkrajšie zoskoky boli pre mňa zoskoky s otcom, keď ma učil skákať. Viem, že sa vtedy o mňa neskutočne bál, ale videla som sa ňom, že má zo mňa radosť a je na mňa hrdý. Aj dodnes sú pre mňa jedny z najkrajších zoskokov práve tie s mojim otcom a mojim priateľom.

Ako dlho sa tomu venuješ?

Prvý tandemový zoskok som mala, keď som mala 14 (2006). Neskôr, v roku 2008 som mala prvý samostatný zoskok s automatickým otváraním padáku (tzv. základný výcvik). Športovo som začala skákať v roku 2009. Momentálne mám za sebou 199 zoskokov. 2

To je veľké množstvo zoskokov. Aké pocity to v tebe vyvoláva, že ťa to prijme skúšať znova a znova?

Eufórie, voľnosti, šťastia, strachu, pomätenia.. Ostatní parašutisti mi často vravia, že sa celý voľný pád usmievam od ucha k uchu…. a pritom o tom ani sama neviem. To, čo zažívame pri zoskokoch sa ťažko opisuje a ešte ťažie chápe, pokiaľ to človek nikdy nenažil. Ja sama tvrdím, že zoskok voľným pádom je jedna z vecí, ktorú by mal každý človek aspoň raz za život vyskúšať. Tie jedinečné pocity jednoducho nikde inde nezažijete.

Okrem veľkej odvahy, ktorú človek musí nájsť na zoskok, v čom je tento šport ešte náročný?

Hoci sa to nezdá, parašutizmus je náročný – psychicky, ale aj fyzicky. Pri voľnom páde človek čelí odporu vetra o rýchlosti 200 km/h. Už samotný voľný pád  bez akejkoľvek práce je namáhavý – svaly neustále pracujú, pretože každý zlý pohyb môže viesť ku strate stability. Nehovoriac o rôznych disciplínach – 2,4 až 8- členné tímy, ktoré od výskoku až po výšku otvárania pracujú a kmitajú okolo seba, aby zo svojich tiel vytvorili požadované tvary; freefly, kedy parašutisti padajú dole hlavou, postojačky, alebo v sede a udržanie každej z týchto polôh vyžaduje dokonalé ovládanie každého svalu;  či freestyle – tzv. vzdušný balet.

Aké vybavenie je k tomu potrebné?

Každý, kto chce začať skákať musí prejsť kurzom AFF (accelerated freefall). Tento kurz sa skladá z teoretickej časti (konštrukcia padáku, poveternostné vplyvy, riešenie mimoriadnych situácií) a praktická časť sa skladá zo série zoskokov s inštruktormi, počas ktorých sa študent naučí stabilne padať a ovládať svoje telo (napr. otočky). Počas voľného pádu dostáva od inštruktorov pokyny prostredníctvom rôznych signálov. Od začiatku výcviku majú študenti vysielačku, pomocou ktorej ich naviguje inštruktor zo zeme počas letu na padáku.

Pred samotným kurzom človek musí absolvovať tandemový alebo samostatný zoskok s automatickým otváraním padáku. Tak sa nádejný parašutista utvrdí v tom, či je tento šport preňho vhodný.

Prečo si myslíš, že by mali ľudia vyskúšať zoskok padákom?

Ako som už povedala, pocity, ktoré človek zažije pri zoskoku sú jedinečné. V tomto prípade naozaj platí, že je lepšie raz zažiť, než stokrát počuť. Ak by mal niekto záujem vyskúšať si to, rada mu tento nezabudnuteľný zážitok sprostredkujem. Naša firma Skoč tandem ponúka tandemové zoskoky aj výcvik voľného pádu. Stačí si nájsť kontakty na našej stránke www.skoctandem.sk, prípadne nám nechať správu na našej Facebookovej stránke. Celý zoskok, je samozrejme možné natočiť a zachovať si tak spomienku na túto jedinečnú udalosť.

6

5