Cestovateľský špeciál 2. diel: Ako sa nepo…

Cestujete stovky kilometrov. Tešíte sa na dovolenku, máte naplánovanú každú minútu dňa, a zrazu to na vás príde. Vaša dovolenka sa miesto behania po pamiatkách/pláži premení na behačku na toaletu. Dá sa tomu zabrániť? Prečítajte si nižšie.

Hnačky spôsobujú vírusy, baktérie, prvoky alebo parazity. Väčšina z nich pochádza z vody. V prípade, že organizmy majú nízku infekčnú dávku (na vyvolanie choroby stačí málo organizmov), môžu spôsobiť závažné problémy. Medzi takéto potvory patrí Giardia, Cryptosporidium, Shigella, Esherichia coli (O157:H7) a norovírus.

Najjednoduchším riešením pre väčšinu cestovateľov je, logicky, balená voda. Na druhú stranu, plastové fľaše sú ekologickým problémom a zároveň balená voda nie je praktická.

Techniky na ošetrenie vody

Teplo

Bežné črevné patogény sú inaktivované teplom. Mikroorganizmy dokážu byť usmrtené v krátkom čase pri vyšších teplotách, niekedy je efektívnych aj 60°C počas dlhšieho pôsobenia. Príkladom je pasterizácia, ktorá využíva teploty medzi 60 – 70 °C, čiže o niečo nižšie ako je teplota varu vody.
Najideálnejšie je ale priviesť vodu do varu a variť 1 minútu. Zabije to baktérie, ktoré žijú vo vode. Nezabije to spóry, ale väčšina „vodných“ baktérii ich netvorí.

Filtrácia

Prenosné filtre s rôznymi dizajnmi sa dajú komerčne kúpiť. Veľkosť filtra je hlavný ukazovateľ filtračnej efektivity, ale zároveň mikroorganizmy priliehajú na filter vďaka elektrochemickým reakciám.

Filter na vodu
Filter na vodu

Efektívne sú filtre veľkosti 0,1 – 0,4 µm, avšak nemusia odstrániť vírusy. Tie bývajú problémom hlavne pri možnosti kontaminácii fekáliami.
Lepšie možnosti filtrácie sú: ultrafiltrácia, nanofiltrácia a filter s reverznou osmózou cez polopriepustnú membránu. Odstraňujú častice menšie než 0,1 µm – vrátane vírusov, proteínov, kovových iónov a dokonca aj molekuly soli. Nový prenosný filter zahŕňa vláknovú membránu. Tvorí zväzok malých rúrok s rôznymi veľkosťami pórov, ktoré dokážu odstrániť vírusové častice.

Chemická dezinfekcia

Stará dobrá chemická dezinfekcia v podobe halogénov nikdy nevyjde z módy. Využívajú sa na ňu hlavne chlór a jód (dostupné vo forme tabliet alebo kvapaliny). Chlornan vápenatý a dichlorizokyanuran sodný sú dostupné vo forme granúl alebo tabliet.
Dôležité je dostatočne dlhé pôsobenie. Najodolnejšie sú cysty Giardie. Práve z toho dôvodu, sú koncentrácie väčšinou mierené proti týmto cystám.
Bohužiaľ, niektoré parazity, ako Cryptosporidium, sú minimálne inaktivované halogénmi, preto treba využiť inú formu dezinfekcie.
Jód sa neodporúča ľuďom s ochorením štítnej žľazy, pri alergii na jód a tehotným ženám.

Keďže chuť halogénov nie je vždy príjemná, odporúča sa nasledovný postup:
Znížiť koncentráciu a zvýšiť kontaktný čas.
Následne preliať vodu cez uhlíkový filter.
Po čase pridať 25 mg tabletu vitamínu C (alebo vo forme prášku).

Oxid chloričitý

Oxid chloričitý v rozumnej koncentrácii zabije väčšinu patogénov, vrátane Cryptosporídii. Nepoužívať vo vysokej koncentrácii, môže mať nepríjemné vedľajšie účinky.

UV svetlo

UV zabíja baktérie, vírusy a cysty Cryptosporídia vo vode. Efekt závisí na dávke a čase expozície. Jeho limity sú kvapaliny typu suspenzie (tuhá látka rozpustená v kvapalnej), keďže častice môžu brániť prechodu UV lúčov a chrániť tak mikroorganizmy ako štít.

Striebro

Strieborné ióny nemajú farbu, chuť ani zápach. Z tohto dôvodu sú veľmi aktratívne.

Prehľadná tabuľka: Klady a zápory jednotlivých techník:

tab

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cestovateľský špeciál 1. diel: Ochrana proti komárom, moskytom, kliešťom a pod.

 

5

 

Zdroj textu

Zdroj obrázkov: LifeStraw