Cestovateľský špeciál 1. diel: Ochrana proti komárom, moskytom, kliešťom a pod.

Cestovateľský špeciál

Seriál: Ako cestovať a neumrieť strašnou a bolestivou smrťou

Diel 1: Ochrana proti komárom, moskytom, kliešťom a pod.

 

Moji skvelí čitatelia!

Dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži a s ňou aj rôzne nástrahy v podobe nepríjemného hmyzu. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa proti nim môžeme účinne brániť.

Pre zopakovanie:

 1. Vyhnúť sa rizikovým miestam. Ďalší komentár to, myslím, nepotrebuje.
 2. Oboznámte sa s hmyzom, vyskytujúcim sa na danom území. Kedy štípe? Na akých miestach sa nachádza? Moskyty bodajú kedykoľvek počas celého dňa, ale niektorí prenášači chorôb ako dengue, žltá horúčka a chikungunya bodajú počas slnečného svitu. Prenášači malárie, západonílskej horúčky a japonskej encefalitídy sú najviac aktívni počas stmievania a po zotmení. Kliešte a blchy sa často vyskytujú vo vysokých trávach či zalesnených územiach.
 3. Správne sa oblečte. Dlhý rukáv, dlhé nohavice, topánky, klobúky. A snažte sa v tom neupiecť… Niektoré repelenty môžu byť aplikované na oblečenie na zvýšenie ochrany.
 4. Kontrola kliešťov. Každý cestovateľ by mal kontrolovať seba a svoje oblečenie počas dňa a po príchode domov. Dokonca aj obyčajné osprchovanie sa do dvoch hodín po pobyte v oblasti zamorenej kliešťami dokáže znížiť riziko niektorých chorôb.
 5. Sieťky nad posteľ. Jednoduchá a účinná vec. Ak sieť nedosahuje až na zem, je výhodné zastrčiť ju pod matrac. Niektoré siete sú už ošetrené prípravkami proti hmyzu. Využiť môžete napríklad pyretroidové insekticídy. Ich efektivita trvá niekoľko mesiacov, pokiaľ sieť neoperiete skôr.
 6. Insekticídy a priestorové repelenty.

5

Repelenty

Produkty, ktoré obsahujú nasledujúce účinné látky sa v testoch ukazujú ako najúčinnejšie:

DEET

Picaridín

Olej z citrónového eukalyptu alebo PMD

IR3535

Trvanie ochrany jednotlivých produktov je individuálne a závisí od okolitých podmienok a od druhu použitej látky. Produkty, ktoré majú menej ako 10% aktívnej zložky ochraňujú väčšinou 1-2 hodiny.

Podľa štúdii je najlepší DEET s koncentráciou cca 50%. DEET efektivita sa v tejto koncentrácii dostáva do štádia plateau (tzn. zvýšenie koncentrácie nezvyšuje účinok). Odporúčaná dávka v prípravku je ≥20% DEETu na odhalenú pokožku.

zika komar
Zika vírus – komár prenášač (prečítajte si viac!)

Repelenty vs. opaľovacie krémy

Najvhodnejšie je aplikovať repelenty podľa inštrukcií na obale. Nie sú tam pre srandu králikov. Opaľovacie krémy by nemali ovplyvňovať aktivitu repelentu. Produkty, ktoré kombinujú obe látky, nie sú vhodné, keďže krémy na opaľovanie sa nanášajú častejšie a vo väčších množstvách, než je potrebné pre repelenty.

Najskôr sa odporúča naniesť opaľovací krém a následne aplikovať repelent.

Podľa jednej štúdie DEET znižuje ochranu opaľovacieho krému, preto krém nanášajte častejšie.

Repelenty vs. oblečenie

Na oblečenie sa využívajú prípravky s obsahom permethrinu.  Je to vysoko efektívny insekticídny a akaricídny prostriedok  a odpudzovač. Objekty by mali byť ošetrované 24-48 hodín vopred, aby sa stihli dobre preschnúť.

Permethrin by si mal ponechať svoje kladné vlastnosti aj po vypraní (cca 70x môžeme vyprať oblečenie pred stratou jeho vlastností), ale aj napriek tomu veci opakovane ošetrujte, aby ste zaistili neustálu ochranu. Neaplikujte ho na pokožku!

Iné látky v repelentoch si po vypraní neuchovávajú svoje ochranné vlastnosti.

Správna aplikácia

 • Aplikujte na odhalenú pokožku, nie priamo pod oblečenie.
 • Nestriekajte na rezné rany, odreniny alebo inak porušenú pokožku.
 • Nesprejujte si tvár priamo. Nasprejujte si ruku a pretrite si ňou tvár. Neaplikujte do očí, úst. Okolo uší len jemne.
 • Po použití si umyte ruky, aby sa vám prípravok náhodou nedostal do očí.
 • Využívajte dostatočné množstvo na svoje telo/oblečenie. Priveľa prípravku nezvyšuje jeho efektivitu, primálo neochráni pred hmyzom.
 • Po návrate zmyte repelent z pokožky.
 • Pri reakcii na repelent pokožku umyte jemným mydlom a vodou a repelent viackrát na pokožku nepoužívajte…

 

Tipy a triky:

 • Ak potrebujete ísť do lesa a nemáte k dispozícii repelent, kliešte nemajú radi pach voňaviek. Nastriekajte si ju na ohrozené miesta. (Opeľovací hmyz je už iná kapitola…)
 • Moskyty, naopak, majú radi voňavé. Do tropických oblastí si neberte ani len voňavý sprchový gél, radšej použite klasické detské mydlo.

 

Očkovanie

Klasická profylaktická liečba s úspechmi. Pred odchodom do krajiny si pozrite, aké choroby sa tam vyskytujú. Skvelá stránka je: http://wwwnc.cdc.gov/travel . Zvolíte si krajinu a vybehne vám zoznam chorôb a očkovaní.

Profylaxia proti malárii bola diskutovaná už nespočetne ráz. Samozrejme, lieky majú vedľajšie účinky, ale lieky, ktoré je potrebné brať na vyliečenie sa z takýchto chorôb, sú častokrát ešte horšie. V prípade malárii rezistentných na antimalariká je profylaktická liečba jedinou možnosťou, ktorá vám môže zachrániť život. Ak ju neužívate a nakazíte sa, pravdepodobne umriete, keďže na ňu nie sú lieky. Takže rovno spisujte závet. Počas obdobia dažďov tropickú krajinu radšej nenavštevujte.

Dúfam, že Vám článok aspoň trochu pomohol.

Cestovateľský špeciál 2. diel: Ako sa nepo…

 

Čo Vás čaká v ďalšom diely cestovateľského špeciálu? Pozrieme sa na otravu jedlom, dezinfekciu vody, ochranu pred slnkom a mnoho ďalších zaujímavých a užitočných tém. Preto, ak sa Vám článok páčil, nepremeškajte ďalší a zaliknite facebok stránku alebo sa prihláste nižšie na mesačný (!) odber nových článkov:

INTRA VITAM

 

S pozdravom a prianím pekného výletu

Vaša Barbora.

 

Zdroj info