Ako nespať nielen počas skúškového (stimulanty, kofeín a iné drogy)

Ako nespať nielen počas skúškového (stimulanty, kofeín a iné drogy)

Moji obľúbení čitatelia!

Neustále sa od nás požaduje najvyššia produktívnosť. Podporne prostriedky na zvýšenie výkonu a koncentrácie  pri štúdiu a podobných činnostiach sú lákadlom pre nejedného človeka.  Preto som pre Vás pripravila zoznam účinných prostriedkov – od prírodných metód až k nelegálnym, ktoré síce neodporúčam, ale pre úplnosť uvádzam. Ak si spomeniete na toho premotivovaného spolužiaka, ktorý vždy všetko vie, alebo superaktívneho kolegu, je dosť možné, že niečo z nižšie uvedených látok aj užíva.

Prírodné podporné prostriedky

Guarana (Viac info)(Paulína nápojová, Paullinia cupana) – je krík z Amazonského pralesa v Amerike.

Dodáva energiu, zvyšuje koncentráciu, vitalitu a výdrž, zlepšuje pamäť a sústredenie. Potlačuje únavu, zlepšuje činnosť srdca a krvný obeh. Stimuluje mozgové funkcie a podporuje mozgovú činnosť a odbúravanie tukov, a zároveň sa odporúča pri nervovom vypätí a depresiách.

Môže reagovať s liekmi na srdce (napr. Amiodaron).

Odporúčané dávkovanie je 50-75 mg doobeda jednorázovo alebo dve dávky po 50 mg po zobudení a následne krátko po obede. Nie je vhodné užívať ju večer / v noci, práve kvôli povzbudzujúcim účinkom.

Osobne s ňou mám dobré skúsenosti.

 

Zelený čaj (Viac info)– jeho blahodárne účinky na väčšinu orgánových systémov nepopiera nikto, ale funguje aj na mozog? Podľa štúdii, môže čiastočne zlepšovať kognitívne funkcie u osôb, ktoré mávali problémy s myslením. Mnoho ľudí subjektívne opisuje jeho budivé účinky a zlepšenie koncentrácie. S touto klasikou sa toho veľa pokaziť ani nedá.

Pozor, môže interagovať s kyselinou salicylovou.

 

Káva  (Viac info)– sa neuvádza pod prezývkou tekuté zlato len tak pre nič za nič. Kofeín je často využívaný legálny stimulant. Jeho pravidelné užívanie vedie k jeho tolerancii ( L ). Medzi jeho najlepšie účinky patrí znižovanie potreby spánku, spaľovanie tukov a eufória. Avšak jeho účinky na pracovnú pamäť nie sú až také pozitívne, ako by sa zdalo. Na druhú stranu, môže zlepšovať priestorovú pamäť.

Nepáči sa mu kombinácia s metamfetamínom a niektorými betablokátormi (lieky na srdce).

Pre zvedavých: funguje ako antagonista adenozínových receptorov. Adenozín vyvoláva útlm a relaxáciu.

 

Lieky:

Nootropiká sú známa skupina liekov, ktoré uvádzajú zlepšenie pamäte. U nás je voľne predajný liek Piracetam (Viac info). Výskumy ukazujú mierne zlepšenie pamäte pri jeho užívaní. Samozrejme treba brať do úvahy veľkú individuálnu variabilitu. V preklade: niekomu zaberie lepšie a niekomu nemusí vôbec.

Ako funguje? Zvyšuje spotrebu glukózy a kyslíka, čím zlepšuje sústredenie.  Zlepšuje tiež priepustnosť membrán. Nefunguje len na určitú časť mozgu, ale na mozog ako celok.

Najmarkantnejší rozdiel je u ľudí, ktorí majú problémy s poznávaním (kognitívne dysfunkcie)

Štandardná dávka je od 1200 – 4800 mg. U týchto typov liekov, ktoré fungujú až pri vyššej dávke, je typické skôr poddávkovanie ako predávkovanie. Viac ako 4800 mg/deň by som určite neriskovala, pretože mozog ešte nie je tak dokonale prebádaný a nootropiká spolu s ním. Nástup účinku sa udáva približne po 4 dňoch, najpreukázateľnejšie za 2 týždne.

Odporúča sa užívať spolu s cholínom,  ktorý podporuje povzbudzujúci efekt Piracetamu.

Pre zvedavých: vykazuje afinitu k receptorom AMPA, Glu 2  a Glu 3.

 

ADHD lieky (Viac info) ako metylfenidát (Ritalin, Concerta) alebo amfetamín (Adderall) sa využívajú najmä v zahraničí ako tzv. smart drugs (chytré drogy). Jedná sa o sympatomimetiká, teda látky, ktoré napodobujú funkciu sympatického nervového systému. Prevažne sa jedná o psychostimulačné účinky a zvýšenie výkonu.

Lieky sú dostupné iba na lekársky predpis a majú potenciál na vznik závislosti…

Pravdepodobne ovplyvňujú pracovnú pamäť, čo sa zíde najmä v procese učenia.

 

Drogy:

AmfetamínMetamfetamín  a Extáza patria, rovnako ako lieky na ADHD medzi sympatomimetiká (účinky sú opísané vyššie). Majú vysoký potenciál na vznik závislosti. Pozor na ich miešaniny. Ak už, tak radšej Extáza (ale najlepšie je vyhnúť sa im, čo výrazne odporúčam). Na tú ešte údajne vraj ešte nikto neumrel… Ale na čo riskovať.

Kokaín je psychostimulátor. Vyvoláva pocit euforie, energie, výkonnosti. Aplikácie sú prevažne šňupaním, fajčením alebo žilne. Účinky sú podobné amfetamínu, ale pôsobí silnú psychickú závislosť (nie fyzickú). Účinkuje kratšie než amfetamíny. Obvyklá účinná dávka je 40-200mg. Jeho veľkou nevýhodu (medzi inými…) je veľmi vysoká cena.

Drogy samozrejme neodporúčam užívať. V porovnaní cena/zdravie/výkon to nie je nič moc. A liečiť sa zo závislosti nie je nič príjemné…

Nootropiká sú výhodnejšie. Zelený čaj a guarana ešte viac.

Snáď Vám môj článok pomôže. Ak sa Vám páčil, budem rada, ak sa prihlásite nižšie na mesačný odber noviniek alebo zaliknete moju facebook stránu:

INTRA VITAM

S pozdravom

Vaša Barbora