Liečba rakoviny: alternatíva vs. chemoterapia?

Liečba rakoviny: alternatíva vs. chemoterapia?

Rozhovor s onkologickou pacientkou

Moji milí čitatelia!

Pred pár mesiacmi som čítala na facebookovej skupine komentáre pani Kvetky Pokovej. Boli veľmi trefné a vtipné. Neskôr som sa o Kvetke dozvedela, že prechádza rakovinou. Napriek tomu musím povedať, že toľko elánu a pokoja som ešte u žiadneho človeka nevidela a to chorých ľudí stretávam často. Po diagnóze rakoviny sa musela rozhodnúť či podstúpi chemoterapiu alebo sa rozhodne pre bláznivú alternatívnu liečbu. Jej príbeh ma natoľko zaujal, že som Vám musela priniesť aspoň rozhovor s ňou, v ktorom na túto otázku odpovedá. 

12310427_10208396249292011_4970861501650160317_n

Ako si udržujete dobrú náladu?

Dobrú náladu si udržujem tým, že nič neriešim. Venujem sa malej ročnej vnučke, rodine; teraz si užívam pokoj a pohodu. Na chorobu nemyslím. Veľmi si vážim svoju jedinú dcéru, jej budúceho manžela a dvoch mojich kamošov, ktorí mi aj s dcérou zaplatili možno už posledný pobyt pri mori v Egypte. Vedia, že to zbožňujem. Pokiaľ máte dobrú rodinu a pár kamarátov, je to fajn. Nie ste sami. Vážim si aj samú seba, že chorobu beriem v pokoji a s našimi onkológmi mám len dobré skúsenosti.

 Čo sa vám preháňalo hlavou, keď vám stanovili diagnózu?

Bola som napodiv pokojná. Nepremýšľala som, čo bude, len som si povedala sama pre seba – dievča, nepodelaj sa z toho. Nie si jediná, čo má raka. Medicína je dnes na vysokej úrovni a určite sa nájde vhodná liečba. Nejako nemám strach z ničoho. Asi mám nejaký vzácny dar alebo neviem čím to je… Jediné moje prianie bolo – chcem sa dožiť toho, aby si dcéra našla dobrého chlapca, vydala sa a mala dieťa. A ja vnúča. To sa mi splnilo.

Tu  je môj príbeh, s ktorým som vyhrala prvú cenu – písala som vtedy len tak. Z nudy. Chodím do klubu Rakovina věc veřejná, od tej doby som kamarátka s Míšou K., ktorá to celé vedie. Nesmierne si ju vážim.

Nad rôznymi alternatívnymi spôsobmi liečby ste nerozmýšľala? Čo vás donútilo vybrať si lekársku liečbu?

Keď som prišla po prvom informovaní o rakovine domov, sadla som si k netu a hľadala všade možne, čo ľudí vylieči. Zo začiatku som premýšľala, že sa na chemo vykašlem. Alternatívci všade písali, aký je to jed atď. Potom som sa spýtala onkologičky, čo si myslí o tom, že raka vylieči napríklad jedlá sóda s javorovým sirupom, MMS (pozn.autora: majstrovský minerálny roztok – chloritan sódny s prímesami) alebo rôzne rady na nete. Doktorka mi odpovedala, že pokiaľ odmietnem klasickú liečbu, nechce sa o mňa ďalej starať, pretože má dosť pacientov, ktorí si vážia klasickú liečbu. Nie nejaký doktor Internet. Otvorila mi oči a od tej chvíle som začala bojovať s alternatívnymi radami. Bohužiaľ márne. Bylinky beriem iba ako doplnok, nevyhľadávam ich. Jem a jedla som tak ako predtým, nedržím diéty, na čo mám chuť si uvarím. Na čo sa trápiť hladom? Jedlo je jediné, čo mi ostalo. Pokiaľ mi chutí, je to OK, no nie? Horšie bude, až raz chutiť prestane. Dcéra mi tiež vysvetlila, prečo je dobré riadiť sa klasickou liečbou a zakázala mi čítať rady na internete.

pupava-smrt-motto--01cela

Ako bojujete/bojovali ste proti alternatívnym radám?

Všade, kde som čokoľvek objavila, na Facebooku alebo všeobecne na Internete, som sa pýtala, aby mi niekto napísal pravé meno toho, kto sa skutočne vyliečil napríklad pomocou MMS alebo CDS (pozn. autora: obdoba MMS). Pýtala som sa ich, prečo zatracujú klasickú liečbu, neveria onkológom. Ako si môžem overiť, že to, čo je na nete, je naozaj pravda. Po čase ma na Facebooku všade zablokovali. Posielala som tam odkazy, čo napísal napríklad pán Cikrt alebo onkológ a nikde som potom už nebola žiaduca. Najhoršia stránka na Facebooku je „Užívame CDS“. Žasla som nad tým, ako si zdraví ľudia ničia zdravie. Robia si rôzne klystíry, ktoré nepotrebujú. Domnievajú sa, že majú paraziti, pijú Savo. Ota N., ktorý stránku vlastní, ma zablokoval potom, čo som sa snažila ľuďom vysvetliť, aby sa spamätali. Nechápem to. Pýtam sa: ako sa ľudia liečili, keď nebol Internet? Prečo mladý človek plný síl pije Savo? Čo ho k tomu vedie? Prečo to dáva svojmu otcovi, ktorý umiera alebo maminke? Prečo rodičom nespraví radosť tým, aby sa ich spýtal, čo si v živote ešte prajú zažiť?

Čo by ste chorým ľuďom, ktorí takto hľadajú pomoc, odkázala?

Aby neverili na zázračný liek, ktorý údajne existuje a vylieči rakovinu. Aby verili svojmu zdravému rozumu a lekárom, ktorí sa im snažia pomôcť. Aby nehľadali príbehy o tom, kto sa údajne zázračne vyliečil pomocou MMS/Sava. To sú len bludy, ktoré píšu ľudia, čo na seba chcú len pútať pozornosť aj za cenu ublíženia druhým, hoci sami rakovinu nemajú. Len si myslia, akí sú múdri. Keby ju mali, určite by utekali za klasickou medicínou. Nie je potrebné báť sa rakoviny. Je mnoho ľudí, ktorí sa úplne uzdravili v rannom štádiu. Chemoterapia je na vysokej úrovni a už je šetrnejšia. Ja osobne ich mám za sebou počas šiestich rokov už 58. Nikdy som nezvracala, nikdy som sa jej nebála. Verila som, že mi na pár rokov predĺži život. Verím tomu, čo je vedecky dokázané a nie tomu, čo nie je overené a píše sa niekde na nete. Choroba si nevyberá, chudobný alebo bohatý. Týka sa to všetkých. Bohatý je človek, ktorý je šťastný aj s tou rakovinou, lebo si váži seba, rodiny, priateľov. Život je cesta do neznáma.

Na záver by som ešte rada pridala svoj obľúbený citát:

O smrti sa nedá premýšľať, lebo ona si chodí kedy chce a nikomu nič nepovie.

 

Čo dodať na koniec? Kvetka je jedným z ľudí, ktorí ma zaujali len pár slovami. Je inšpiratívnou osobou nie len chorých, ale aj pre nás „zdravých“.

S pozdravom

Vaša Barbora.

Pre odber článkov:

INTRA VITAM

 

DSCN1890