Medicínsky pohľad na zlomené srdce

Syndróm zlomeného srdca

Moji skvelí čitatelia!

Určite mal každý z Vás zlomené srdce. Viete, aká je to nepríjemná skúsenosť. Ale ste si vedomí aj toho, že zlomené srdce nemusí byť len metafora? Syndróm zlomeného srdca je diagnóza, s ktorou sa môžete stretnúť.

Čo je to?podklad tabulka na vysku (2)

Syndróm zlomeného srdca je známy tiež pod menom Tako-tsubo kardiomyopatia alebo stresová kardiomyopatia. Zákerne napodobuje akútny koronárny syndróm. Vyskytuje sa asi v 1-2% prípadov.

 

O objav Tako-tsubo kardiomyopatie sa zaslúžili, ako už inak, Japonci v 1990. „Tako-tsubo“ znamená „nádoba na chytanie chobotnice“. Prečo to tak pomenovali? Pretože ľavá komora pri tomto ochorení im pripomínala túto nádobu. Viz obrázok. Cartoon-of-Takotsubo-CM.gif

Kedy vzniká tako-tsubo kardiomyopatia?

Tento syndróm môže vzniknúť po veľmi vypätých stresových situáciách, ako je smrť alebo nepekný rozchod (preto zlomené srdce), lúpežné prepadnutie, živelná katastrofa, skúška z fyziológie a iné. Okrem toho bol popísaný aj u pacientov po ťažkom astmatickom záchvate, užívaní kokaínu, metamfetamínu alebo fenylefrínu.

Aké sú príznaky?

  • Bolesť na hrudi
  • Pocit nedostatku vzduchu
  • Kardiogénny šok (vzácne)
  • Mdloby
  • Zvracanie, nevoľnosť
  • Búšenie srdca

Čo je príčinou? dg pre zved. szs

Najpravdepodobnejšou príčinou je spazmus malých ciev alebo porušenie funkcie, ktoré vyvolali chemické zlúčeniny zvané katecholaminy. Jedná sa najmä o látky adrenalín a noradrenalín, ktoré sa uvoľňujú pri stresových situáciách.

Preto, hoci sa pri tejto chorobe tlak mnohokrát znižuje, sa katecholaminy nepodávajú. Pre zvedavých – používajú sa skôr betablokátory.

Najčastejšími obeťami sú ženy v postmenopauze.

Dobrou správou ostáva, že nefunkcia ľavej komory, ktorá sa objavuje pri tomto syndróme, je reverzibilná, a tak môže celý proces skončiť happy-endom.

 

Dúfam, že Vaše srdce Vám nikto nezlomí, najmä nie týmto spôsobom a budeme všetci utopicky zdraví a šťastní až naveky vekov.

Nezabudnite mi spraviť velikú/obrovskú/majestátnu radosť a prihlásiť  sa na odber noviniek na Facebooku:

 

INTRA VITAM

S pozdravom a prianím zdravého srdca

Vaša Barbora.

 


martinus.sk

Zdroje pre Vaše ďalšie štúdium:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1847940/

http://kardioblogie.blogspot.cz/2012/07/pokrocili-syndrom-zlomeneho-srdce-aneb.html

http://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-stress-takotsubo-cardiomyopathy?topicKey=CARD%2F3494&elapsedTimeMs=4&view=print&displayedView=full

http://emedicine.medscape.com/article/1513631-overview

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Tako-tsubo_kardiomyopatie

Zdroj obrázku: http://academiclifeinem.com/wp-content/uploads/2013/07/Cartoon-of-Takotsubo-CM.gif