Mágia nocebo efektu

Mágia nocebo efektu

Moji milí čitatelia!

Som si istá, že placebo efekt nie je pre vás žiadnym neznámym. Slovo placebo pochádza z latinského slova placere, čo znamená páčiť sa. Každý pozná to kúzlo, kedy hroznový cukor dokáže pomôcť a to aj napriek tomu, že to nie je žiaden liečivý prípravok. Koľko ľudí už ale počulo o nocebo efekte?

Nocebo

Nocebo (z latin. nocere – škodiť) je menej známy, opačný efekt k placebu. Jeho úlohou nie je pomáhať, ale škodiť. Vo všeobecnosti by mal znamenať zhoršenie stavu napr. po užití tabletky, ktorá môže spôsobiť známe vedľajšie účinky. Je spôsobený sugesciou alebo „vierou v zlé“.

Pokus

Rakúski vedci robili pokus, kedy skupine osôb podali neškodnú tabletku s tvrdením, že môže spôsobiť astmatický záchvat. Aj keď táto tabletka bola neškodná, dvanásť zo štyridsiatich osôb mali astmatický záchvat. Neskôr im predpísali rovnakú magickú „medicínu“ uistením, že sa budú cítiť lepšie. A cítili sa.image4808

Podobný prípad sa stal, keď sa u viac ako dvoch tretín z 34 študentov objavili bolesti hlavy. Stačilo im len povedať, že elektrický prúd, ktorý bol v skutočnosti vymyslený, a prechádza ponad ich hlavy, spôsobuje bolesti.

Okrem všemožných piluliek môže spôsobiť problémy aj silná viera vo woodoo a podobné čary, čo antropológovia volajú nocebo rituál. Princípom je, že obyčajným slovám sa v tomto prípade kladie až priveľká moc. Nie každá slepá viera môže byť dobrá.

Nocebo efekt je súčasťou ľudskej mysle. Je ťažké zbaviť sa v dnešnom svete myslenia na to najhoršie. Hlavne, keď sú toho plné správy. Už dávno sa hovorí o účinkoch pozitívneho myslenia na ľudský organizmus. Ale keď jeden hroznový cukor dokáže spôsobiť také problémy, čo potom dokáže ak sa naňho naladíme pozitívne? Blbosť-neblbosť, pre dobrý pocit ľudia spravia čokoľvek…

 

S pozdravom a prianím pekného dňa

Vaša Barbora.