Ako nespackať prvú pomoc (KPR/CPR)

Ako nespackať prvú pomoc (KPR/CPR)

Moji obľúbení čitatelia!

V tomto článku vás oboznámim so zásadami prvej pomoci. intro_crop

Dnes je ten deň s veľkým D, kedy sa naučíte, ako podať kardiopulmonárnu resuscitáciu. Čo to je? No predsa tá cool vecička, čo robia ujovia záchranári (skôr herci) dnes už skoro v každom seriály. O skutočných lekároch nehovoriac. Za okamih vás ju rýchlo naučím.

Čo spravíte, keď na zemi uvidíte ležať človeka?

  1. Zdrháte, keď vás nikto nevidí. A nečudujem sa vám. Postihy zo zle vykonanej resuscitácie sú nepríjemné. Ja vás súdiť nebudem. To nechám na vyššie orgány, ktoré to zistia. Pýtate sa, ako to spravia? V dnešnej dobe už nemôžete ísť pomaly ani na wc, aby o tom každý nevedel. Minimálne si to niektorí postnú na Facebook. Plus – ak vám to ešte nikto nepovedal, ľudia sú zlí. Niekto Vás „natrie“.
  2. Spomeniete si na všetky poučky a podáte prvú pomoc.

Poučka číslo 1:  DRS ABC

Danger – nebezpečie Airway – dýchacie cesty
Response – odpoveď Breathing – dýchanie
Send for help – poslať pre pomoc Circulation – obeh krvi

 

Práve ste zvraštili čelo a rozmýšľate, čo to tu splietam?

Preto si to spolu prejdeme. Predstavte si, že ste u suseda na návšteve, ste muž a jeho žena pred vami odpadne. (Dámy si, z čisto vedeckých dôvodov, predstavia vysnívaného chlapa)

Čo teraz?…

  1. (D) Je okolo nebezpečenstvo? Nie ste na diaľnici? Nejde Vás zraziť nákladiak? Nejde Vás zabiť susedov pes? Ani samotný sused? Predsa len, skláňate sa nad telom jeho ženy…
  2. (R) Odpovedá? Reaguje, keď ju štipnete? Keď má jej manžel záchvat paniky a kričí na vás, nepohla sa? Tomu hovorím stresové prostredie a k tomu vám budú všetci rozprávať, aký je stres nebezpečný… Pokoj a zen pre všetkých.
  3. (S) Pani nám neodpovedá, zbavíme sa hysterického manžela a pošleme ho zavolať záchranku. Pre istotu mu pripomenieme telefónne číslo. (Keď okolo niet ani duše, zavoláte záchranku sami.)pp
  4. (A)Rýchlo cheknite či dýcha. Ucho k jej ústam. Počujete jej dýchanie? Cítite jej dych? Cibuľu z obeda? Dvíha sa jej hruď? Nie? Tak pokračujeme na ďalší krok. Teraz zistíte či sú jej zuby pravé alebo má protézu. Pozriete sa jej do úst. Má niečo v dýchacích cestách, čo vidíte a dokážete vytiahnuť? Ak áno, vyberte to. Ak nie, nasleduje krok číslo dva.
  5. (B) Nasleduje najobľúbenejšie dýchanie z úst do úst. Predtým jej zakloňte hlavu(!). Poriadne. Chyťte ju za bradu a potiahnite dohora. Možno sa rozdýcha sama, možno jej budete musieť pomôcť.
  6. (C) Keďže sa jedná o dospelého človeka, budeme stláčať najskôr hrudník. Až potom dávať umelé dýchanie. 30-krát pekne za sebou. Nájdite koniec hrudnej kosti (áno, môžete jej rozopnúť blúzku, ale nesmie to dlho trvať) a asi dva prsty nad ňou začnite stláčať. 5 cm do hĺbky. pp2

A teraz sa ma môžete spýtať: „Ale akou rýchlosťou?“ A ja, pretože som milá, Vám odpoviem: „100-krát za minútu“. A vy nebudete tušiť ako rýchlo to je. Keďže som aj veľmi dobrá, tak vám pustím pesničku:

 

A už stláčate do rytmu. Dobré, však?pp4

 

 

Po 30tich stláčaniach, dva vdychy. 30:2 – jediné dve čísla, ktoré chcem, aby ste si zapamätali z tohto článku.

 

S resuscitáciou sa pokračuje do príchodu záchranky alebo do úplného vyčerpania. Ak vás má kto vystriedať, smelo do toho.

 

 

pp3

A nezabudnite: 30:2

S pozdravom a prianím pekného dňa

Vaša Barbora

 

 

 

 

 

Nezabudnite sa prihlásiť na odber buď na Facebooku:

INTRA VITAM

 

Zdroj:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3273374/

http://www.prvapomoc.sk/page/33/podanie-prvej-pomoci/

Zdroj obrázku s veveričkami: http://cprmiami.netwp-contentthemeswpmu-nelofilesthumbintro_crop.jpg